Euroleague

Ταπείνωσε τη Ζαλγκίρις μέσα στο Κάουνας η Βαλένθια!

Με πολυφωνία στην επίθεση και εξαιρετική άμυνα, η εντυπωσιακή Βαλένθια έκανε… πάρτι στο Κάουνας, συντρίβοντας 87-72 τη Ζαλγκίρις.

Με μεγάλη άνεση και έχοντας επιθετικό πλουραλισμό η Βαλένθια συνέτριψε 87-72 τη Ζαλγκίρις μέσα στο Κάουνας, ανεβαίνοντας στο 4-1! Από την άλλη, οι Λιθουανοί υποχώρησαν στο 3-2.

Κορυφαίος για την ομάδα του Μουμπρού, η οποία έφτασε ακόμη και στο +29 (32-61), ήταν ο Τζόουνς με 16 πόντους, με τον Χάρπερ στην επιστροφή του στη δράση να προσθέτει 13π., ενώ από 11π. είχαν οι Ντέιβις και Ρίβερς.

Από τους γηπεδούχους, ξεχώρισε ο Έβανς με 18 πόντους.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες (12-13) στα πρώτα επτά λεπτά της αναμέτρησης, με τη Βαλένθια να παίρνει τον έλεγχο στα τελευταία λεπτά, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +8 (12-20). Με την ίδια… φόρα μπήκαν οι «νυχτερίδες» και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους Τουρέ και Ρίβερς να τις στέλνουν στο +20 (17-37), στο 15’. Στη συνέχεια, η Ζαλγκίρις βελτιώθηκε επιθετικά, όμως ο Τζόουνς τιμωρούσε την αμυντική της αδυναμία, ενώ με ένα buzzer beater του Γιόβιτς σχεδόν από το κέντρο, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια με το +22 (30-52).

Παρόμοια εικόνα είχε το ματς και στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τη Βαλένθια να εκτοξεύει τη διαφορά στο +29 (32-61), στο 23’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Ζαλγκίρις ανέβασε τον ρυθμό της μόνο στην επίθεση, καθώς στην άμυνα δεν είχε συνέπεια και έτσι η ομάδα του Μουμπρού έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +19 (53-72). Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα του ματς, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με τη νίκη και το τελικό 72-87.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 30-52, 53-72, 72-87