Euroleague

Πήρε το ντέρμπι ουραγών με Ζαλγκίρις η Μπάγερν και «έσπασε το ρόδι»

Μετά από ένα πραγματικό «θρίλερ» στο δεύτερο ημίχρονο, η Μπάγερν Μονάχου νίκησε τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας 75-73 για την πέμπτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πήρε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Η Μπάγερν Μονάχου νίκησε 75-73 τη Ζαλγκίρις στο Κάουνας στο ντέρμπι ουραγών της πέμπτης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και πήρε την πρώτη της νίκη στην κορυφαία τη τάξει ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, αφήνοντας τους πρωταθλητές Λιθουανίας στο 0-5.

Οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με +14 στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην επανάληψη δέχτηκαν πολλά επιμέρους σκορ και σερί και το ματς έγινε «θρίλερ», με τη βολή του Λούτσιτς να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίοι των Γερμανών ήταν οι Λούτσιτς με 17, Τόμας με 15 και Χίλιαρντ με 14 πόντους. Για τους γηπεδούχους, ξεχώρισαν οι Λεκαβίτσιους με 17 και Νέμπο με 12 πόντους.

Με τους Γκιφάι-Νίμπο να σκοράρουν συνεχώς στην αρχή της αναμέτρησης, η Ζαλγκίρις βρέθηκε στο +7 και στη λήξη της πρώτης περιόδου στο +12 με double score, όπου οι Βαυαροί είχαν 4/14 σουτ.

Το +14 στο 16' έδειχνε πως η Ζαλγκίρις βρισκόταν κοντά στην πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση. Οι Λιθουανοί είχαν 22-10 ριμπάουντ, ενώ οι Γερμανοί είχαν 1/10 τρίποντα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +12.

Στην τρίτη περίοδο, η Μπάγερν έβαλε 25 πόντους σε 10’ και μείωσε στο -3 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Το προβάδισμα άλλαζε σταθερά χέρια στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Λούτσιτς ευστόχησε σε τρεις βολές στο 2:25 για να γράψει το 68-70, ο Τόμας έκανε το 70-72 στα 53" και ο ίδιος έκανε το 71-74. Ο Χάντερ αστόχησε σε δύο βολές, όμως ο Λεκαβίτσιους είχε 2/2 βολές για το 73-74 στα 6.4", ο Λούτσιτς πήγε στη γραμμή στα 4.3" και με 1/2 έκανε το 73-75, όμως αστόχησε επίτηδες στη δεύτερη, ώστε να μην προλάβει η Ζαλγκίρις να κάνει την τελευταία επίθεση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 39-27, 55-52, 73-75

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Ζντοβτς): Μπλάζεβιτς 8 (3/5 δίποντα, 2/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 17 (3/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/10 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Νίμπο 12 (4/5 δίποντα, 4/4 βολές, 13 ριμπάουντ), Καλνιέτις 11 (3/4 τρίποντα, 6 ασίστ), Γιανκούνας, Λουκοσιούνας, Μιλάκνις 3 (1/5 τρίποντα), Κάβανο 6 (2/9 σουτ), Γκιφάι 11 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ουλανόβας 5

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Ουάιλερ-Μπαμπ (6 ριμπάουντ), Τόμας 15 (1), Γουόλτεν 11 (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ασίστ), Χάντερ 7 (3/5 δίποντα, 1/4 βολές), Γιάραμαζ 2, Λούτσιτς 17 (3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 8/9 βολές), Ομπστ, Ρούμπιτ 8 (3/9 δίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σίσκο 1, Χίλιαρντ 14 (3)