Euroleague

«Πλήγωσε» την Μπαρτσελόνα και τον Σάρας η Ζαλγκίρις!

Η κατάρρευση της Μπαρτσελόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο, έδωσε στη Ζαλγκίρις τη μεγάλη νίκη 91-84, μέσα στο Κάουνας!

Έκανε το μεγάλο «μπαμ» η Ζαλγκίρις!

Η ομάδα του Γιούρε Ζντοβτς εκμεταλλεύτηκε την «καθίζηση» της Μπαρτσελόνα στην τέταρτη περίοδο και τη νίκησε 91-84, τρέχοντας επιμέρους σκορ 35-21!

Το αποτέλεσμα βάζει «φωτιά» στην κορυφή, καθώς οι «μπλαουγκράνα» υποχώρησαν στο 18-5 (χωρίς τις ρωσικές ομάδες). Από την άλλη, οι πρωταθλητές Λιθουανίας πήγαν στο 7-16.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Λεκαβίτσιους με 22 πόντους, με τον Λοβέρν να είχε 18π. και τον Ουλάνοβας να αγγίζει το νταμπλ-νταμπλ με 16π. και 9 ριμπάουντ.

Από τους Καταλανούς, ξεχώρισε ο Μίροτιτς με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τους Λαπροβίτολα και Κούριτς να είχαν 16π. και 15π. αντίστοιχα. Ο Καλάθης είχε 6π. και 9 ασίστ.

Με σκληρές άμυνες, αλλά αποτελεσματικότητα έξω από τα 6,75μ. ξεκίνησε η Μπαρτσελόνα ξεφεύγοντας στο +9 (3-12), μέχρι το 7’. Η Ζαλγκίρις προσπάθησε να αντιδράσει με ένα μίνι 4-0, αλλά ο Κούριτς ήρθε «ζεστός» από τον πάγκο και έτσι οι Καταλανοί έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +8 (9-17).

Με μπροστάρη τον Λοβέρν στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, η Ζαλγκίρις έφερε το ματς στα ίσα (19-19). Οι «μπλαουγκράνα» ξεκόλλησαν με τον Καλάθη, αλλά οι Λιθουανοί συνέχισαν το ίδιο με τον Γκιφάι να τους δίνει το προβάδισμα και με τον Μπλάζεβιτς να πηγαίνουν στο +5 (31-26), στο 18’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά «μίλησαν» οι Μίροτιτς και Κούριτς για την Μπάρτσα με το πρώτο ημίχρονο να λήγει στην ισοπαλία (35-35).

Η Μπαρτσελόνα πέρασε ξανά μπροστά (38-41) στην αρχή του δεύτερου μέρους, αλλά η Ζαλγκίρις απάντησε άμεσα με τον Λοβέρν για το +3 (44-41), στο 22’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τους Καταλανούς να κάνουν ένα μίνι ξέσπασμα με Μίροτιτς και Γιοκουμπάιτις για το +7 (49-56), στο 27’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πλησίασαν στο καλάθι (54-56), με την ομάδα του Σάρας να κάνει ένα 7-0 για το +9 (54-63) και τον Λεκαβίτσιους να διαμορφώνει το 56-63 της τρίτης περιόδου.

Με μεγάλη… φόρα μπήκε η Ζαλγκίρις στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου έκανε την ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά (66-65). Στη συνέχεια, οι Καλάθης και Χέιζ προσπάθησαν να κρατήσουν την Μπαρτσελόνα (72-72), αλλά μέχρι το 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι παίκτες του Σάρας έπαθαν «μπλακ άουτ» με τους Νίμπο και Ουλάνοβας να στέλνουν τους γηπεδούχους στο +9 (81-72), στο 38’ και κρατώντας μέχρι τη λήξη πήραν τη μεγάλη νίκη με το τελικό 91-84.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 35-35, 56-63, 91-84

Ζαλγκίρις-Μπαρτσελόνα 91-84