Euroleague

Διέλυσε την Μπασκόνια και παρέμεινε σε τροχιά δεκάδας η Ζάλγκιρις!

Η εξαιρετική Ζαλγκίρις νίκησε με το ευρύ 94-76 την Μπασκόνια και διατήρησε τις πιθανότητές της για είσοδο στα play-in της Euroleague.

Έκανε περίπατο η Ζάλγκιρις και παρέμεινε σε τροχιά δεκάδας!

Οι Λιθουανοί επικράτησαν με 94-76 της Μπασκόνια για την 31η αγωνιστική της Euroleague, σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στη δεύτερη περίοδο με τη σημαντική διαφορά που πήραν και στη συνέχεια διαχειρίστηκαν υπέροχα την κατάσταση σε άμυνα και επίθεση, φτάνοντας στη νίκη.

Έτσι, η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι έκανε το 2/2 στην τελευταία διαβολοβδομάδα και με 13-18 έμεινε ζωντανή στη διεκδίκηση θέσης στα play-in, ενώ οι Ισπανοί υποχώρησαν στο 16-15.

Το ματς:

Ισορροπημένο το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την Μπασκόνια να παίρνει ένα προβάδισμα έξι πόντων στο 7’ (9-15) και τον Μαρίνκοβιτς να ξεκινάει ζεστός με πέντε πόντους έως εκείνο το σημείο. Η Ζάλγκρις έβαλε αντίδραση, έτρεξε ένα εντυπωσιακό 16-2 και ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο +8 με 25-17.

Με τρίποντο του Λεκαβίτσιους οι γηπεδούχοι πήγαν στο +11 (32-21, στο 13’), ενώ οι Ισπανοί ήταν εύστοχοι στην επίθεση, αλλά έβγαζαν μεγάλες αδυναμίες στην άμυνα. Ο Έβανς με τρίποντο εκτόξευσε τη διαφορά για τους Λιθουανούς στο +15 (45-30), ο Αμερικανός με τρεις βολές αύξησε τη διαφορά (48-32), με τον Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ να πετυχαίνει το 48-34 για το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι Βάσκοι μείωσαν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα με τα σουτ των Χάουαρντ και Μαρίνκοβιτς (49-40), όμως, ένα 6-0 των γηπεδούχων επανέφερε την τάξη για το +12 (58-46), που ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο με το 71-57, με το οποίο καθάρισαν και την υπόθεση του ροζ φύλλου.

Οι Λιθουανοί στην τελευταία περίοδο ήλεγξαν το ματς, στα 2:43 για το φινάλε εκτοξεύτηκαν στο +20 (86-66) με τον Λαουρίνας Μπιρούτις και εν τέλει πήραν εύκολα τη νίκη με 94-76.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 48-34, 71-57, 94-76.