Euroleague

Λύγισε και την Αρμάνι Μιλάνο η καταπληκτική Ζενίτ

Την 5η συνεχόμενη νίκη της πανηγύρισε η ασταμάτητη Ζενίτ, που επιβλήθηκε 74-70 της Αρμάνι Μιλάνο στην Αγία Πετρούπολη και την «έπιασε» στο 8-3.

Από το καλό στο καλύτερο βαδίζει η Ζενίτ, η οποία λύγισε την Αρμάνι Μιλάνο (74-70) στην Αγία Πετρούπολη και πανηγύρισε την 5η σερί νίκη της στην Ευρωλίγκα (8-3).

Κορυφαίοι για τους Ρώσους οι Λόιντ (13 πόντοι, 7 ασίστ, 6 ριμπάουντ), Μίκι (17 πόντοι) και Γκουντάιτις (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για τους Ιταλούς, που υποχώρησαν στο 8-3. Ροντρίγκεθ (20 πόντοι, 6 ασίστ) και Χάινς (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ) διακρίθηκαν για την ομάδα του Μεσίνα.

Η Μιλάνο
ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε 12-4 στο 4’. Παρ’ όλα αυτά, η αντίδραση της Ζενίτ ήταν άμεση και με σερί 15-0, πέρασε μπροστά (17-12 στο 7’). Με τον Σιλντς να ανεβάζει στροφές, οι Ιταλοί επέστρεψαν, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στην… ισοπαλία (19-19).

Στη 2η περίοδο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (29-29 στο 15’), με τον Χάινς να κρατάει όρθια την Αρμάνι. Στο δεύτερο μισό του δεκαλέπτου ανέλαβε δράση για τους φιλοξενούμενους ο Ροντρίγκεθ, που έφερε την ομάδα του στο +4 (35-39) με το φινάλε του ημιχρόνου.

Στην εκκίνηση του 3ου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα και με σερί 11-0, βρέθηκαν από το -5 στο +6 (48-42 στο 24’). Μίκι και Μπάρον έφεραν την ομάδα τους στο +7 (57-50 στο 27’), αλλά οι Ιταλοί αντέδρασαν και με σερί 10-3, ισοφάρισαν στο τέλος της περιόδου (60-60).

Με Ροντρίγκεθ και Χάινς να εκτελούν, η ομάδα του Μεσίνα πέρασε μπροστά στην αφετηρία του 4ου δεκαλέπτου (62-66 στο 34’). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Πασκουάλ δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους και με σερί 9-0, πέρασαν μπροστά (71-66 στο 37’), την ώρα που οι φιλοξενούμενοι βραχυκύκλωσαν επιθετικά.

Στο τελευταίο τρίλεπτο δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, καθώς η Ζενίτ έπαιξε καταπληκτική άμυνα και δεν επέστρεψε στους Ιταλούς να βρουν εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι της. Το τελικό 74-68 χάρισε την 5η σερί νίκη στους Ρώσους, που ανέβηκαν στο 8-3.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-39, 60-60, 74-70.

Ζενίτ-Αρμάνι Μιλάνο 74-70