Ευρώπη

Δεν άντεξε στην Τουρκία…

Δεν τα κατάφερε κόντρα στην Τουρκ Τελεκομ ο Άρης. Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν με 78-65 από την τουρκική ομάδα στην Άγκυρα, στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του Euro Cup, γνωρίζοντας την πρώτη τους ήττα στη φετινή διοργάνωση. Όμως, αυτό δε σημαίνει πως οι παίκτες του Αντρέα Ματσόν έχασαν τις ελπίδες τους για την πρόκριση, αντίθετα οι τρεις νίκες στις αντίστοιχες προηγούμενες αγωνιστικές, έχουν δώσει στον «αυτοκράτορα» προβάδισμα στον τέταρτο όμιλο. Οι γηπεδούχοι πήραν από την αρχή το προβάδισμα και δεν το έχασαν ποτέ, κατακτώντας δίκαια το ροζ φύλλο.

Από την αρχή της αναμέτρησης, οι «κιτρινόμαυροι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αφού δεν είχαν σωστή αμυντική τακτική και οι Τούρκοι κατάφεραν να προηγηθούν με +12. Όμως, στη συνέχεια, οι Νέλσον και Μάρσαλ έκαναν ένα σερί 8-0 για την ελληνική ομάδα και, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Τσαλδάρη από το τρίποντο, κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Μάλιστα, ο Μπάρλος έκανε το 19-21, αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο. Στη δεύτερη περίοδο, η Τέλεκομ κατάφερε να προηγηθεί, όμως οι Ηλιάδης και Αγαδάκος έδωσαν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Αλλά, εκεί μίλησε η κλάση των Ερντογάν, Ράιτ, που δημιούργησε ένα +10 για τους γηπεδούχους, για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο στο +8.

Στην τρίτη περίοδο, οι Τούρκοι άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ, που έφτασε στο 55-42 στο 26’, για να ολοκληρωθεί το τριαντάλεπτο στο +8. Στην τέταρτη περίοδο, οι παίκτες του Αντρέα Ματσόν κατάφεραν να μειώσουν δύο φορές στους τέσσερις πόντους, όμως η επιθετική τους «αφλογιστία» και οι εξάρσεις του Ρόντρικ Μπλάκνει, έδωσαν ένα σημαντικό προβάδισμα στην Τουρκ, που έφτασε στο τελικό +13.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 44-36, 60-52, 78-65

ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ: Μπλάκνεϊ 7(1), Ερντογάν 8 (2), Ράιτ 23, Γιαρανγκούμε 8, Οζκάν, Ασίκ 9 (1), Γουίνστον 10, Ακπινάρ, Ντάντλεϊ 10, Λανγκ 3, Παρς

ΑΡΗΣ: Κλαρκ 7 (1), Μάρσαλ 9(2), Σέκουλιτς 11, Αργυρόπουλος, Ηλιάδης 10, Γκαβέλ, Αγαδάκος 6, Μπάρλος 2, Τσαλδάρης 7 (1), Νέλσον 13 (1)

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο Αντρέα Ματσόν τόνισε πως: «Δεν κάναμε καλή δουλειά στην άμυνα και, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, δεχτήκαμε εύκολα καλάθια. Στο δεύτερο, βελτιωθήκαμε και μειώσαμε στους τέσσερις πόντους. Χάσαμε, όμως, εύκολα καλάθια, δεν είχαμε συγκέντρωση και, κόντρα σε μια τέτοια ομάδα, επιπέδου Ευρωλίγκας, "πληρώσαμε" αυτά τα λάθη. Για μας τώρα, "τελικός" είναι το παιχνίδι με τον Πανελλήνιο. Εφόσον κερδίζαμε σήμερα, θα είχαμε πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση».

Επιμέλεια: Παναγιώτης Βλαχαδάμης