Ευρώπη

Μάγκας Ιωνικός πέρασε από την Αμβέρσα και έμεινε ζωντανός για την πρόκριση!

Καταθέτοντας ψυχή και προσωπικότητα, ο Ιωνικός απέδρασε με σπουδαίο διπλό από την Αμβέρσα, επικρατώντας 90-87 της Αντβέρπ και παρέμεινε - έστω και δύσκολα - ζωντανός στο κυνήγι της πρόκρισης.

Όσο ζει... ελπίζει ο Ιωνικός! Η ομάδα του Κούρο Σενγκούρα κατέθεσε ψυχή και προσωπικότητα στην Αμβέρσα, και με καθαρό μυαλό στις τελευταίες κρίσιμες φάσεις έφυγε με τεράστιο διπλό 90-87 από την έδρα της Αντβέρπ για την 5η αγωνιστική του FIBA Europe Cup!

Σε ένα απολαυστικό παιχνίδι με πολλές εναλλαγές στο σκορ, οι Νικαιώτες πήραν τη δεύτερη νίκη τους στον όμιλο (2-3) και διατήρησαν ζωντανές τις λιγοστές ελπίδες τους για πρόκριση. Και αυτό γιατί θα πρέπει να ηττηθεί αύριο η Σπόρτινγκ Λ. από την Ντέξια και παράλληλα, να καλύψουν διαφορά +33 πόντων από τους Πορτογάλους την τελευταία αγωνιστική.

«Ασύλληπτη» εμφάνιση από τον Γιουτζίν Τζέρμαν, με τον 24χρονο γκαρντ να ολοκληρώνει το παιχνίδι με 37 πόντους (7/11 διπ., 7/15 τρ.), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ από κοντά ακολούθησε και ο Νίκος Χουγκάζ με 25 πόντους και 9 ριμπάουντ!

Νωθρό ξεκίνημα για τον Ιωνικό στο παιχνίδι που μετά από το υπέρ του 4-3 στο 2', δέχθηκε ένα επιμέρους σερί 9-0 με αποτέλεσμα να βρεθεί γρήγορα πίσω στο -9 (13-4 στο 4'). Από εκείνο το σημείο και μετά, οι παίκτες του Σεγκούρα ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με τον Τζέρμαν να μοιάζει ασταμάτητος πετυχαίνοντας 13 πόντους (!), ο Ιωνικός έκλεισε το δεκάλεπτο στο +4 (22-26)!

Το τρίποντο του Χατζηκυριάκου στις αρχές της δεύτερης περιόδου ανέβασε τη διαφορά στο +7 (22-29), ολοκληρώνοντας ένα ονειρικό τρίλεπτο με σερί 9-0. Και εκεί όπου οι Νικαιώτες είχαν το «μομέντουμ», υπέστησαν ένα πρωτοφανές «μπλακ άουτ» στο επόμενο τετράλεπτο. Σε αυτό το διάστημα, οι Βέλγοι με τους Ντόνκορ και Τίμπι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 13-0, περνώντας μπροστά με +6 (35-29). Χουγκάζ και Τζέρμαν ροκάνισαν τη διαφορά με μεγάλα σουτ, στέλνοντας τις δύο ομάδες ισόπαλες στο ημίχρονο (45-45).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Μόνο που τώρα τα πράγματα ήταν ακόμα χειρότερα για την ελληνική ομάδα, αφού όχι μόνο πέτυχε 4 πόντους στα πρώτα 6:30 λεπτά της τρίτης περιόδου, αλλά επέτρεψε στην Αντβέρπ να πετύχει 17, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο +15 (62-47 στο 26'). Όμως και πάλι οι... συνήθεις ύποπτοι, Τζέρμαν και Χουγκάζ έδωσαν επιθετική «πνοή» στον Ιωνικό, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο σουτ (65-63)!

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, εκεί όπου το προβάδισμα άλλαξε συνολικά οκτώ φορές! Η Αντβέρπ μπήκε στο τελευταίο λεπτό με ένα +2 (85-83), ενώ λίγο αργότερα με λέι-απ του Νόνκορ έκανε το 87-85, 34 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ένα τρίποντο του Χουγκάζ όμως στην επόμενη επίθεση και δύο βολές του Έλληνα άσου στο τέλος χάρισαν τη νίκη στον Ιωνικό με 90-87.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 45-45, 65-63, 87-90

Αντβέρπ-Ιωνικός: 87-90