Ευρώπη

«Καθάρισε» και την Ουλμ η Άλμπα

Με μπροστάρη τον Λο και έχοντας τον έλεγχο από την αρχή, η Άλμπα νίκησε 78-73 την Ουλμ και διατήρησε την επαφή της με την κορυφή.

Αν και η Ουλμ κατάφερε να επιστρέψει από το -20, η Άλμπα Βερολίνου απάντησε με τον Λο στην τρίτη περίοδο και νίκησε 78-73, για το πρωτάθλημα Γερμανίας.

Οι πρωτευουσιάνοι έφτασαν στο υπέρ τους 40-20, με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στον πόντο (43-42), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος ανέκτησαν τον απόλυτο έλεγχο και έτσι έφτασαν στο ροζ φύλλο, με το οποίο βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 20-6, έχοντας τέσσερα λιγότερα ματς από την πρωτοπόρο Βόννη, που είναι στο 23-7.

Κορυφαίος της Άλμπα ήταν ο Λο με 15 πόντους, με τον Ντέλοβ να είχε 12π., ενώ από 11π. πρόσθεσαν οι ντα Σίλβα και Σμιθ.

Από την άλλη, η ομάδα του Λάκοβιτς υποχώρησε στο 19-9, με τον Θόρνγουελ να ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 43-42, 70-58, 78-73