Ευρώπη

Σκόρπισε την Πέτκιμ Σπορ η Εφές και ετοιμάζεται για «διαβολοβδομάδα»

Η Αναντολού Εφές ήταν απόλυτη κυρίαρχος απέναντι στην Πέτκιμ Σπορ νικώντας με σκορ 90-64 και τώρα ετοιμάζεται για τη δύσκολη «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκας με Ζάλγκιρις (1/2) και Ολυμπιακό (3/2).

«Άστραψε και βρόντηξε» η Εφές!

Η ομάδα του Αταμάν διέλυσε την Πέτκιμ Σπορ με σκορ 90-64 και ανέβηκε στο 12-5 στο πρωτάθλημα Τουρκίας, κάνοντας μία καλή προπόνηση ενόψει της διαβολοβδομάδας με Ζάλγκιρις (1/2) και Ολυμπιακό (3/2).

Μόνο για μία περίοδο κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι να είναι ανταγωνιστικοί (17-18), καθώς από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η Πρωταθλήτρια Ευρώπης έδειξε εξαιρετικό πρόσωπο και διέλυσε κάθε αμυντικό τους σύστημα, φτάνοντας σε μία πολύ εύκολη νίκη.

Κορυφαίος παίκτης του αγώνα για τους νικητές ήταν ο Αμάθ Εμπαγιέ, που σκόραρε 19 πόντους, ενώ άλλους 17 πρόσθεσε ο Ερτέν Γκαζί και 14 ο Βασίλιε Μίτσιτς. Η Εφές ξεκούρασε επίσης τους Κλάιμπερν και Λάρκιν, που αγωνίστηκαν λίγα λεπτά ο καθένας.

Από τους ηττημένους, 11 είχε ο Τσέρι και από 10 Μπουθ και Αράρ.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 46-29, 66-44, 90-64