Ευρώπη

«Ανατροπή» και ισοφάριση για Σάσαρι

Μετά από «ανατροπή» στο δεύτερο ημίχρονο, η Σάσαρι νίκησε 87-77 τη Βενέτσια του Μάικ Μπράμου στον έκτο τελικό της lega Basket και ισοφάρισε σε 3-3, μένοντας «ζωντανή» στην κατάκτηση του τίτλου.

Η Σάσαρι «γύρισε» την κατάσταση κόντρα τη Βενέτσια του Μάικ Μπράμου και, νικώντας 87-77 στη Σαρδηνία στον έκτο τελικό της ιταλικής Λίγκας μπάσκετ, έκανε το 3-3 στη σειρά και έμεινε «ζωντανή» στη διεκδίκηση του τίτλου, με τον τελευταίο να κρίνεται οριστικά σε έβδομο τελικό το ερχόμενο Σάββατο στη Βενετία, ώστε να αναδειχθεί η πρωταθλήτρια στη γειτονική χώρα για τη φετινή σεζόν.

Οι πρωταθλητές του 2017 ήταν σταθερά μπροστά στο πρώτο ημίχρονο, όμως ένα επιμέρους σκορ 29-17 των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο τους έφερε στο +6, σε διψήφιες διαφορές στην τέταρτη και στην ισοφάριση.

Σε αυτό συνετέλεσαν περισσότερο οι Κούλεϊ με 26 και Τόμας με 18 πόντους. Ο Ουάτ 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους φιλοξενούμενους, με τον διεθνή φόργουορντ να έχει 15 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 34-40, 63-57, 87-77