Ευρώπη

Ευρώπη… αντίο από τον Άρη, λύγισε από τη Γουλβς

Πάλεψε για 35 λεπτά, αλλά δεν ήταν αρκετό για τον Άρη… Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ηττήθηκε από τη λιθουανική Γουλβς (72-83) και αποκλείστηκε από τη διαδικασία των προκριματικών του Fiba Europe Cup.

Πάνω από τις δυνατότητες του Άρη αποδείχθηκε ο στόχος του Fiba Europe Cup, καθώς η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ηττήθηκε από τη νεοσύστατη Γουλβς με 83-72, παραμένοντας ανταγωνιστικός για περίπου 35 λεπτά.

Οι «κίτρινοι» ήταν μπροστά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, παίρνοντας διαφορά και εννιά πόντων (24-15), αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν είχε λύσεις στην άμυνα των Λιθουανών, οι βασικοί που παρέμειναν ίδιοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου μέρους ξέμειναν από δυνάμεις και η Γουλβς με συνοπτικές διαδικασίες πήραν την πρόκριση.

Ο Νότε ήταν ο καλύτερος παίκτης του Άρη με 18π. και 7ρ. και τον ακολούθησε ο Χάγκινς με 16. Μοιραίος ο Τολιόπουλος, που είχε 2/9 τρίποντα.

Με έμφαση στην άμυνα και διάθεση να τρέξει στην επίθεση όποτε του δινόταν η ευκαιρία παρουσιάστηκε ο Άρης στα πρώτα λεπτά κόντρα στη Γουλβς και αυτό φάνηκε να του βγαίνει. Χάγκινς και Νότε ανέλαβαν την ευθύνη στο σκοράρισμα (14-11) ενώ στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου, στην εξίσωση μπήκε και ο Τολιόπουλος που με δικούς του σερί πόντους έκλεισε την περίοδο στο 21-15 υπέρ των «κιτρίνων».

Ο Νότε με τρίποντο έστειλε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +9 για τον Άρη (24-15), με τους Λιθουανούς να τα περιμένουν όλα από το δίδυμο στην περιφέρειά τους, με τον Αμερικανό Κέιβερ και τον πολύπειρο, Άντας Γιουσκεβίτσιους, που ήταν «καυτός» από τα 6,75. Το κακό για τον Άρη ήταν ότι από πολύ νωρίς συμπλήρωσε πέντε ομαδικά και έτσι οι Λιθουανοί παρέμεναν κοντά στο σκορ με τις συνεχόμενες βολές. Ο Άρης μπλόκαρε επιθετικά και τις λύσεις έδιναν με δύσκολα σουτ οι Νότε και Χάγκινς (35-29). Η Γουλβς τελικά, κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο στην ισοπαλία (44-44) με το τρίποντο του Γιουσκεβίτσιους, που τέλειωσε το ημίχρονο με 18 πόντους και 5/7 τρίποντα.

Ζωηρός μπήκε και στο δεύτερο μέρος ο Άρης, αρνούμενος να χάσει το προβάδισμα στο σκορ και με σαφή διάθεση να «ταΐσει» τον Καββαδά στη ρακέτα συνέχιζε με… νύχια και με δόντια να προηγείται με διαφορά μέχρι και πέντε πόντους (51-46, 53-48, 55-50), αλλά κάπου εκεί ο Άρης άρχισε να… καίει λάδια, με την κούραση και το θολωμένο μυαλό να κάνουν την εμφάνισή τους. Ο Μινιότας έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα (55-57) στους Λιθουανούς, που έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +2 (59-61).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άρης προσπαθούσε και κατάφερνε να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά και πάλι, στα 8’30’’ πριν από τη λήξη του ματς είχε προλάβει να συμπληρώσει τα ομαδικά φάουλ, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να παίξει «σκληρή» άμυνα. Η διαφορά ήταν υπέρ των Λιθουανών στην τάξη των 3-4 πόντων (63-67) και μάλιστα με τρίποντο του Τολιόπουλου αυτή πήγε και στον έναν (66-67). Ωστόσο, οι επιθετικές λύσεις του Άρη περιορίστηκαν εκεί. Η Γουλβς είχε τον τρόπο στην επίθεση και πήγε τη διαφορά στους επτά (67-74) και με συνοπτικές διαδικασίες έφτασε και στη νίκη (72-83).

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 44-44, 59-61, 72-83.

Άρης (Καστρίτης): Φίλλιος, Χόρκλερ 4, Καββαδάς 11 (12 ριμπάουντ), Νετζήπογλου 2, Τολιόπουλος 11 (2/9 τρίποντα), Γκούντγουιν 2, Χάγκινς 16 (3/5 τρίποντα), Νότε 18 (4/14 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Σανόγκο 2, Σχίζας 6, Σιδηροηλίας.

Γουλβς (Κουρτινάιτις): Κάβερ 11 (5 ασίστ, 4 λάθη, 4 κλεψίματα), Ινβερνίτσι, Κούμπις, Μινιότας 20 (5/10 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 12 ριμπάουντ), Ζουκάουσκας 8 (2), Μπερούκα 10 (3/4 τρίποντα), Ντέιλια 6, Γιουσκεβίτσιους 20 (0/1 δίποντο, 5/9 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ασίστ), Κόζις 1, Λουκάουσις 7 (1), Ζεμάιτις.