Ευρώπη

«Ατσάλινη» Βίρτους… λύγισε την Αρμάνι και πήγε τελικό!

Παρά το «σοκ» της ισοφάρισης στο τέλος της κανονικής διάρκειας, η Βίρτους Μπολόνια δεν... μάσησε και νικώντας 72-64 στην παράταση την Αρμάνι, προκρίθηκε στον τελικό του Σούπερ Καπ.

Έπειτα από ματς-θρίλερ που κρίθηκε στην παράταση, η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε 72-64 της Αρμάνι Μιλάνο και προκρίθηκε στον τελικό του Σούπερ Καπ, που την περιμένει η Σάσαρι (29/9, 21:45).

Πολύ σκληρό ματς καθ' όλη τη διάρκειά του, με τις άμυνες να είχαν τον πρώτο λόγο. Μοιραίος για την ομάδα του Μεσίνα ήταν ο Μπάρον, ο οποίος στα 3'' πριν από τη λήξη και ενώ το σκορ ήταν στο 56-59 κέρδισε φάουλ στο τρίποντο και είχε και μία έξτρα βολή από τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Σκαριόλο. Ωστόσο, ο Αμερικανός έκανε 3/4 συνολικά από τη γραμμή και έτσι το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Βίρτους παρουσιάστηκε πιο «φρέσκια» και με μπροστάρηδες τους Οτζελέγε και Μπάκο «καθάρισε» το ματς.

Ο Οτζελέγε ήταν και κορυφαίος για την ομάδα του Σκαριόλο με 17 πόντους και 9 ριμπάουντ. Ο Μίκι πρόσθεσε 13π., ενώ στους 12π. σταμάτησε ο Κορντινιέ.

Από τους πρωταθλητές Ιταλίας, ξεχώρισε ο Χολ με 19 πόντους.

Με πολλά λάθη και αστοχία κύλησαν τα πρώτα πέντε λεπτά, με τον Οτζελέγε να είχε πάει τη Βίρτους στο 0-5. Στη συνέχεια, ήταν η σειρά της Αρμάνι να απαντήσει με μπροστάρη τον Χολ και ένα σερί 9-0, με την ομάδα του Μεσίνα να κλείνει την πρώτη περίοδο στο +4 (12-8).

Το ίδιο «ζεστός» συνέχισε ο Χολ και στη δεύτερη περίοδο, οδηγώντας την ομάδα του σε σερί 8-0 για το +12 (20-8), στο 14’. Οι παίκτες του Σκαριόλο απάντησαν μέσα από την άμυνά τους και με επιμέρους σκορ 2-12, κατέβασαν τη διαφορά στο καλάθι (22-20), στο 18’. Στα τελευταία λεπτά, το ματς έγινε πολύ σκληρό με τις δύο ομάδες να σκόραραν μόνο με βολές και το σκορ του πρώτου μέρους να ήταν το 26-22.

Η Αρμάνι είχε τον έλεγχο και στην αρχή του δεύτερου μέρους, χάρη στον ορεξάτο Χολ (31-22). Στη συνέχεια, η Βίρτους απάντησε με καλές άμυνες και με μπροστάρηδες τους Οτζελέγε και Κορντινιέ πέρασε μπροστά (34-36), στο 29’. Στον εναπομείναντα χρόνο, η ομάδα του Μεσίνα το γύρισε και έκλεισε μπροστά (38-36) την τρίτη περίοδο.

Με μπροστάρη τον Κορντινιέ, η Βίρτους έκανε ξανά την ανατροπή και έφτασε στο +6 (43-49), στο 35’. Η απάντηση της Αρμάνι ήρθε από τον Χάινς, με τη διαφορά να πέφτει στον πόντο (50-51), στο 38’. Ακολούθησε ένα… θρίλερ, με τον Λούντμπεργκ να κάνει 1/2 βολές για το 56-59 και στα 3’’ πριν τη λήξη ο Μπάρον να κερδίζει φάουλ για τρεις βολές, ο Σκαριόλο να δέχεται τεχνική ποινή και με τον Αμερικανό να κάνει συνολικά 3/4 από τη γραμμή, το ματς πήγε στην παράταση με σκορ 59-59.

Με απανωτές άμυνες και τους Οτζελέγε Λούντμπεργκ, η Βίρτους ξέφυγε στο +9 (59-68), μέχρι το 43’. Στα τελευταία λεπτά, η Αρμάνι δεν είχε την απάντηση και η ομάδα από την Μπολόνια πήρε τη νίκη με το τελικό 64-72.

Τα δεκάλεπτα: 12-8, 26-22, 38-36, 59-59 κ.δ., 64-72 παρ.