Ευρώπη

Λύγισε τη Μούρθια με άγχος και «δώρο» Ένις η Βαλένθια

Με τον Ντίλαν Ένις να αστοχεί σε βολή που θα έστελνε το ματς στην παράταση, η Βαλένθια νίκησε 83-82 τη Μούρθια και ανέβηκε στην τρίτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος.

Γλίτωσε στο «τσακ» το έμφραγμα η Βαλένθια!

Oι «νυχτερίδες» νίκησαν με σκορ 83-82 τη Μούρθια σε ένα αγωνιώδες παιχνίδι, πιάνοντάς τη στο 16-10 και ανεβαίνοντας στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, πίσω από Ρεάλ και Ουνικάχα Μάλαγα.

Η Βαλένθια έκανε τρομερό πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκε με +18 (49-31), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα εμφατικό επιμέρους σκορ 27-7 στο τρίτο δεκάλεπτο, παίρνοντας προβάδισμα.

Μάλιστα, η Μούρθια ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι και 25 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (79-81), πριν αναλάβει ο Κρις Τζόουνς με 4 συνεχόμενους πόντους για το 83-81. Ο Ντίλαν Ένις πήρε βολές σχεδόν σε νεκρό χρόνο και είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, όμως έχασε τη μία, κερδίζοντας τον τίτλο του «μοιραίου».

Κορυφαίος των νικητών ήταν με 16 πόντους ο Σέμι Οτζελέγε, ενώ 15 είχε ο Βίκτορ Κλαβέρ και 14 ο Τσάμπι Λόπεθ-Αροστέγκι. Μεγάλη εμφάνιση από τον Μάρκο Τοντόροβιτς με 19 πόντους και 10 ριμπάουντ από πλευράς Μούρθια, αλλά δεν έφτασε.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 49-31, 56-58, 83-82