Ευρώπη

Έτρεχε με... 111 και έκανε πάρτι με την Παλένθια η Βαλένθια!

Η Βαλένθια δεν είχε διάθεση για... αστεία και διέλυσε 111-93 την ουραγό Παλένθια, προσπαθώντας να «σκαρφαλώσει» στη βαθμολογία της ACB.

Επιστροφή στις νίκες με «ξέσπασμα» για τη Βαλένθια!

Η ομάδα του Άλεξ Μουμπρού νίκησε με σκορ 111-93 την ουραγό Παλένθια έχοντας 7 διψήφιους σκόρερ, με αποτέλεσμα να ανέβει στο 14-9, συμμετέχοντας σε τετραπλή ισοβαθμία παό την 5η ως την 8η θέση!

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν καταπληκτική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο και είχαν μέχρι τότε το προβάδισμα, όμως μετά ξέμειναν από επιθετικές λύσεις, με αποτέλεσμα να δεχθούν 31-17 επιμέρους σκορ στην τελευταία περίοδο, η οποία καθάρισε και το ματς.

Ο Ντέμιεν Ίνγκλις ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 18 πόντους (7/8 δίπ.) ενώ διψήφιοι ήταν και οι Οτζελέγε (17π., 5ριμπ.), Ρόμπερτσον (13π.), Λόπεζ-Αροστέγκι (11π.), Ντέιβις (11π.), Τζόουνς (11π., 6ασ.) και Άντερσον (10π., 5ριμπ.).

Για την Παλένθια, ξεχώρισε ο πρώην γκαρντ του Περιστερίου bwin, Τζέιλεν Χαντς, ο οποίος είχε 14 πόντους, 5 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 53-56, 80-76, 111-93