Ευρώπη

Άνετο προβάδισμα για Βιλερμπάν

Έχοντας το σταθερό προβάδισμα, η Βιλερμπάν νίκησε στο «Αστρομπάλ» 91-75 τη Σεντ Κεντέν στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό των πλέι οφ της LNB.

Πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στα ημιτελικά η Βιλερμπάν. Οι πρωταθλητές Γαλλίας νίκησαν 91-75 στο «Αστρομπάλ» τη Σεν Κεντέν στον πρώτο μεταξύ τους προημιτελικό της LNB κι έκαναν το 1-0, οπότε με νίκη στην έδρα των νεοφώτιστων την ερχόμενη Κυριακή θα προκριθούν στην τετράδα του φετινού πρωταθλήματος.

Το 46-45 του πρώτου ημιχρόνου μετατράπηκε σε 67-58 με το επιμέρους σκορ 21-13 των γηπεδούχων στην τρίτη περίοδο, βάζοντας τις βάσεις για τους νικητές.

Κορυφαίοι της Βιλερμπάν ήταν οι Φαλ με 15, Λι με 14, Τζάκσον με 12 και Λιβαβού-Καμπαρό, Τόμας με 11 πόντους.