Ευρώπη

Σκόρπισε την Βίρτους μέσα στην Μπολόνια και έβαλε... φωτιά στην κορυφή η Αρμάνι Μιλάνο!

Η Αρμάνι Μιλάνο πέρασε σαν «σίφουνας» από την έδρας της Βίρτους Μπολόνια (74-96), πιάνοντάς την έτσι στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος!

Την ανοδική της πορεία με τον πλέον εμφατικό τρόπο επιβεβαίωσε η Αρμάνι Μιλάνο, επικρατώντας 96-74 της Βίρτους στην Μπολόνια, στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής για την 13η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος!

Νίκη με την οποία οι φιλοξενούμενοι έπιασαν την ομάδα του Σκαριόλο στην πρώτη θέση της βαθμολογίας, καθώς αμφότερες έχουν ρεκόρ 11-2, βάζοντας «φωτιά» στην μάχη τίτλου!

Κορυφαίοι για τους νικητές, ήταν οι Ντέιβις (17 πόντοι), Μπαρόν (13 πόντοι) και Καμπαρό (10 πόντοι), ενώ για τους γηπεδούχους πήγε στράφι η καλή εμφάνιση του Τεόντοσιτς, ο οποίος τελείωσε το ματς με 17 πόντους και 6/8 εντός πεδιάς.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 19-15. Ένα επιμέρους σκορ 13-2 στα μέσα της δεύτερης περιόδου ήταν αρκετό για την Αρμάνι να «εκτοξεύσει» τη διαφορά στο +16 και το 36-20 (15'), με τη Βίρτους στη συνέχεια να συμμαζεύει κάπως τα πράγματα για το 40-32 του ημιχρόνου.

Ο επιθετικός πλουραλισμός της Αρμάνι ωστόσο συνεχίστηκε και στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί όπου ο σύλλογος του Μιλάνου έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +15 (50-65), φτάνοντας ακόμα και στο +20 στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν στο φινάλε να ανατρέψουν την κατάσταση, μειώνοντας μέχρι και τους δέκα πόντους (69-79 στο 34'), ωστόσο χάρη σε ένα γρήγορο 9-0 σερί της Αρμάνι, η πλάστιγγα έγειρε οριστικά προς την πλευρά των φιλοξενούμενων, οι οποίοι πανηγύρισαν ένα σπουδαίο διπλό με σκορ 96-74.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-40, 45-60, 96-74.