Ευρώπη

«Λύγισε» την Αρμάνι και πήρε… φιλί ζωής η Βίρτους!

Παρά την ανατροπή της Αρμάνι στην τέταρτη περίοδο, η Βίρτους απάντησε και επικράτησε 84-78 στην Μπολόνια, μειώνοντας σε 3-2 τους τελικούς στην Ιταλία!

Έδειξε καρδιά πρωταθλήτριας η Βίρτους!

Η ομάδα από την Μπολόνια είδε την Αρμάνι να κάνει την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο, αλλά βρήκε τη δύναμη να απαντήσει και νικώντας 84-78, να μειώσει σε 3-2 τους τελικούς.

Επόμενο ματς της σειράς το Σάββατο (18/6) στο Μιλάνο.

Καλύτερο για περίπου 30 λεπτά το σύνολο του Σκαριόλο, φτάνοντας ακόμη και στο +13, με εκείνο του Μεσίνα να ξεκινά δυναμικά στο τέταρτο δεκάλεπτο και να παίρνει το προβάδισμα. Ωστόσο, η άμυνα και τα μεγάλα σουτ από Σενγκέλια και Τεόντοσιτς έβαλαν ξανά σε θέση οδηγού τη Βίρτους, δίνοντάς της και το ροζ φύλλο.

Κορυφαίος για τους πρωταθλητές Ιταλίας ο Ζαϊτέ με 17 πόντους και 13 ριμπάουντ, με τον Σενγκέλια να προσθέτει άλλους 15π. Επίσης, στους 11π. σταμάτησε ο Μπελινέλι.

Για την Αρμάνι, ξεχώρισαν οι Μέλι και Ροντρίγκεθ με 20π. και 18π. αντίστοιχα, με τον Χάινς να είχε 15π.

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 42-37, 62-58, 84-78