Ευρώπη

Διέλυσε την Αρμάνι και έστειλε τη σειρά σε Game 7 η Βίρτους!

H Bίρτους ήταν καταιγιστική και με κυριαρχική εμφάνιση νίκησε 85-66 την Αρμάνι και έκανε το 3-3 στη σειρά, στέλντοντας τους τελικούς σε Game 7 στο Μιλάνο!

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Βίρτους!

Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο ήταν κυρίαρχη στον έκτο τελικό με την Αρμάνι, νίκησε με σκορ 85-66 και έκανε το 3-3 στη σειρά, στέλνοντας τους τελικούς σε έβδομο ματς στο Μιλάνο (23/6, 21:30)!

Η Αρμάνι μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο φοβερά επιθετικό πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με 23-27, δείχνοντας διάθεση να τελειώσει εκτός έδρας τη σειρά. Στη δεύτερη περίοδο, η Βίρτους αντέδρασε αμέσως και με ψυχωμένη εμφάνιση πήρε το προβάδισμα, πηγαίνοντας στην ανάπαυλα με προβάδισμα 6 πόντων (49-43).

Η απάντηση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν και ξέφυγαν με διψήφιες διαφορές (56-46) παίρνοντας τα ηνία του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να μειώνουν στους 3 (60-57), πριν τελικά η τρίτη περίοδος ολοκληρωθεί με σκορ 67-59. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Βίρτους ήταν καταιγιστική και ξέφυγε για πρώτη φορά με +14 (71-57), βάζοντας τις βάσεις για την τελική κυριαρχική νίκη της και το Game 7.

Βίρτους Μπολόνια-Αρμάνι Μιλάνο

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο βετεράνος Μάρκο Μπελινέλι, που έδειξε την εμπειρία του πετυχαίνοντας 14 πόντους με 4/6 τρίποντα. Από κοντά και ο Ντάνιελ Χάκετ o οποίος σκόραρε 13 πόντους και 7 ασίστ, ενώ έγινε ο πρώτος σε τελικές πάσες στην ιστορία των τελικών του ιταλικού πρωταθλήματος. Από πλευράς Αρμάνι, ξεχώρισαν οι Φόιγκτμαν και Μέλι με 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 49-43, 67-59, 85-66