Ευρώπη

Προβάδισμα με «έκρηξη» Μπελινέλι για τη Βίρτους!

Με ένα τρομερό τέταρτο δεκάλεπτο από τον Μάρκο Μπελινέλι, η Βίρτους Μπολόνια νίκησε δύσκολα 77-73 την Ντερτόνα, στον πρώτο ημιτελικό!

Ένας ηγετικός Μάρκο Μπελινέλι πήρε τη Βίρτους Μπολόνια από το χέρι στην τέταρτη περίοδο και της έδωσε τη νίκη 77-73 απέναντι στην Ντερτόνα, στον πρώτο ημιτελικό του ιταλικού πρωταθλήματος.

Ο βετεράνος γκαρντ τελείωσε το ματς με 25 πόντους, με τους 19π. από αυτούς να ήταν στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο να ήταν πίσω στο σκορ μέχρι το 38'!

Ο Ζαϊτέ είχε 13π., με τον Σενγκέλια να είχε 11π. και 9 ριμπάουντ και τον Τεόντοσιτς να τελειώνει το ματς με 10π. και 9 ασίστ.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Σάντερς με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 35-38, 51-55, 77-73