Ευρώπη

Περίπατος για τη Βίρτους ενόψει Αρμάνι και Παναθηναϊκού

Σημάδια ανάκαμψης έδειξε πριν τη «διαβολοβδομάδα» στην Ευρωλίγκα η Βίρτους Μπολόνια, νικώντας άνετα 91-77 την Τρεβίζο.

Με πολυφωνία στην επίθεση και ρίχνοντας… στροφές στην τέταρτη περίοδο, η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε άνετα 91-77 της Τρεβίζο, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από δύο σερί ήττες από Κρεμόνα και Ρεάλ Μαδρίτης και ενόψει της διπλής εβδομάδας στην Ευρωλίγκα με Αρμάνι Μιλάνο και Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πήρε διψήφια διαφορά από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, κλείνοντας το τρίτο στο +25 (72-47) και χαλαρώνοντας στο τέταρτο, αφού επέτρεψε επιμέρους σκορ 19-30 στους φιλοξενούμενους.

Κορυφαίος για τη Βίρτους ήταν ο Σενγκέλια με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ από 16π. είχαν οι Κορντινιέ και Αμπάς.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Μπούκερ με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 45-35, 72-47, 91-77