Ευρώπη

Πήρε τη σειρά των break με τη Βόννη και πέρασε στους τελικούς η Μπάγερν

Σε μια σειρά στην οποία είδαμε μόνο εκτός έδρας νίκες, η Μπάγερν έφυγε με τρίτο διπλό (74-87) από τη Βόννη, παίρνοντας την πρόκριση στους τελικούς με 3-2 και «κλείνοντας ραντεβού» με την Άλμπα!

Η Μπάγερν Μονάχου πήρε τη σειρά των... break κόντρα στη Βόννη, επικράτησε με 87-74 στον καθοριστικό πέμπτο ημιτελικό και πανηγύρισε μια πολύ δύσκολη πρόκριση στους τελικούς των playoffs του γερμανικού πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει την Άλμπα Βερολίνου («σκούπισε» με 3-0 τη Λούντβισμπουργκ).

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Ουάιλερ-Μπαμπ (18 π, 8 ριμπ.), Τζέντοβιτς (14π.) και Λούτσιτς (9 π, 5 ριμπ, 6 ασίστ), ενώ για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Τζάκσον-Κάρτραϊτ (25π, 10 ριμπ.) και Κουλβιέτις (12π.)

Η Μπάγερν μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και με πρωταγωνιστή τον Λούτσιτς πήρε από νωρίς το προβάδισμα, παίρνοντας προβάδισμα με 10-3, ενώ βρέθηκε μπροστά μέχρι και με +14 στο 7' (22-8), χάρη σε εύστοχο τρίποντο του Ντεσόν Τόμας. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τη Βόννη να φτιάχνει ένα μικρό σερί, μειώνοντας σε 16-24.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πήραν τα πάνω τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο επικράτησαν με επί μέρους σκορ 28-18, περνώντας μπροστά στο σκορ και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με μικρό προβάδισμα δύο πόντων (44-42).

«Χέρι-χέρι» οι δύο ομάδες στην τρίτη περίοδο, με τους Ουάιλερ-Μπαμπ και Τζέντοβιτς να αναλαμβάνουν δράση και να οδηγούν τους Βαυαρούς με προβάδισμα 8 πόντων (61-69), μπαίνοντας στην «τελική ευθεία» του πέμπτου ημιτελικού.

Η Βόννη μείωσε σε 66-72 με στο 32' και προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά η Μπάγερν φάνηκε ψύχραιμη, ανεβάζοντας ξανά την υπέρ της διαφορά σε διψήφια επίπεδα στο 36' (72-82), παίρνοντας τελικά την πρόκριση με το τελικό 74-87!

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 44-42, 61-69, 74-87