Ευρώπη

Υπέταξε την Γαλλία στην δεύτερη παράταση με εξωπραγματικό Νούρκιτς η Βοσνία

Η Βοσνία σε έναν εξαιρετικό αγώνα για τα ουδέτερα μάτια, επικράτησε στην δεύτερη παράταση επί της Γαλλίας.

Η Βοσνία σε ένα καταπληκτικό παιχνίδι με δύο παρατάσεις, επικράτησε της Γαλλίας με 96-90 στο Σαράγεβο. Οι γηπεδούχοι έμειναν ζωντανή στη μάχη για την πρόρκιση, καθώς σε συνδυασμό με την ήττα του Μαυροβουνίου πλησίασε περισσότερο στην προνομιούχα τετράδα.

Ανώτεροι μέχρι και την 3η περίοδο οι Βόσνιοι, έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Γιούσουφ Νούρκιτς με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ ο Τζον Ρόμπερσον ακολούθησε με 18 πόντους.

Παρόλα αυτά, στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 32-10 πήραν παραμάζωμα τους αντιπάλους τους και δεν άφησαν τόσο εύκολα τα όπλα κάτω παρά τη μέτρια αγωνιστική τους εικόνα συγκριτικά με τις απαιτήσεις και τις προσδοκίες.

Από την πλευρά των «τρικολόρ», οι Γκέρσον Γιαμπουσέλε, Τομά Ερτέλ και Εβάν Φουρνιέ σημείωσαν 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 38-46, 59-51, 76-76, 83-83 (1η παρ.), 96-90 (2η παρ.)

Τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Τα αποτελέσματα του Σαββάτου:

Ολλανδία-Ισπανία: 64-86

Λιθουανία-Μαυροβούνιο: 90-73

Βαθμολογία: Λιθουανία (7-1), Γαλλία (6-2), Μαυροβούνιο (5-3), Βοσνία (4-4), Ουγγαρία (4-4), Τσεχία (3-5)