Ευρώπη

Αγχώθηκε αλλά πανηγύρισε την οριακή νίκη στο ντέρμπι με τη Φενέρμπαχτσε η Εφές

Παρότι είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του ντέρμπι με τη Φενέρμπαχτσε, η Εφές αγχώθηκε στην τέταρτη περίοδο, αλλά τελικά επικράτησε με 81-80, με τον Χέις αστοχεί σε buzzer-beater στο φινάλε!

Αγχώθηκε, αλλά πήρε την οριακή νίκη με 81-80 στο μεγάλο ντέρμπι με τη Φενέρμπαχτσε για την 11η αγωνιστική του τούρκικου πρωταθλήματος η Εφές!

Η ομάδα του Τσαν είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης στο «Sinan Erdem Dome», μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο έχοντας διψήφιο προβάδισμα (69-59), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να επιστρέψουν, διεκδικώντας με αξιώσεις τη νίκη, η οποία όμως κατέληξε στην Εφές, αφού ο Χέις αστόχησε σε τρίποντο με την λήξη.

Κορυφαίοι για τους νικητές, οι οποίοι παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας ξεπερνώντας ξανά τα προβλήματα απουσιών και βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 10-1, ήταν οι Τόμπσον (21π, 5 ριμπ, 5 ασίστ), Γκάζι (17π) και Οσμάνι (14π, 8 ριμπ), ενώ για την Φενέρ, η οποία έπεσε στο 8-3, ξεχώρισαν Γουίλμπεκιν (18π) και Χέις (16π, 6 ριμπ, 3 ασίστ). Για τη Φενέρ δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Παπαγιάννης, ενώ ο Καλάθης είχε 6 πόντους, 6 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Ντέρμπι στην πρώτη του περίοδο το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ και με την Φενέρ να προηγείται με 15-18, πριν η Εφές τρέξει σερί 9-3, περνώντας μπροστά με 24-21, με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι στην δεύτερη περίοδο, πετυχαίνοντας 11 αναπάντητους πόντους για το πρώτο τους διψήφιο προβάδισμα στο ματς (35-21), όμως η απάντηση της Φενέρ ήταν άμεση, με την ομάδα του Ιτούδη να φτιάχνει δικό της σερί 11-5, πλησιάζοντας σε 39-36. Στη συνέχεια, η Εφές επανέφερε το διψήφιο προβάδισμά της (46-36), πριν η Φενέρ μειώσει για το 49-44 του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Ερντέμ Τσαν διατήρησε το προβάδισμα «ασφαλείας» της στην τρίτη περίοδο, μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο με +10 (69-59), όμως η Φενέρ βρήκε ξανά τον τρόπο να επιστρέψει, μειώνοντας σε 77-76, λίγα λεπτά πριν το φινάλε. Με το ματς να πλησιάζει στην λήξη του, η Φενέρ είχε την ευκαιρία να κάνει τη μεγάλη ανατροπή, αλλά ο Χέις αστόχησε σε buzzer-beater τρίποντο, με το 81-80 να παραμένει.

Για αμφότερες τις ομάδες ακολουθούν παιχνίδια Ευρωλίγκας, με την Εφές να αντιμετωπίζει την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Βελιγράδι (14/12, 21:05) και τη Φενέρ να φιλοξενεί την Μονακό (15/12, 19:45).

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 49-44, 69-59, 81-80