Ευρώπη

Κλάιμπερν και Λάρκιν οδήγησαν την Εφές στα ημιτελικά του Κυπέλλου Τουρκίας

Παρότι αγχώθηκε κόντρα στη μαχητική Μανίσα, η Εφές πανηγύρισε τη νίκη με 94-85, έχοντας για πρωταγωνιστές της Κλάιμπερν-Λάρκιν και παίρνοντας την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Τουρκίας!

«Καθάρισε» τη μαχητική Μανίσα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησής τους στο «Σινάν Ερντέμ» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Τουρκίας η Εφές!

Η ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες και δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, πριν πατήσει το γκάζι στα τελευταία λεπτά, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 94-85.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Λάρκιν (double-double με 23 πόντους και 10 ασίστ) και Κλάιμπερν (22π, 7 ριμπ), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Τέρι (23π), Ράσελ (17π) και Κρουζ (15π).

Η Μανίσα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, αιφνιδιάζοντας την Εφές και παίρνοντας διψήφιες διαφορές, πριν κλείσει την πρώτη περίοδο ούσα μπροστά με 27-18. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο επικράτησαν με επί μέρους σκορ 33-20, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (51-47).

Παρότι βρέθηκε στο -10 (67-57), η Μανίσα δεν τα παράτησε και πλησίασε μέχρι το 85-82 στα τελευταία λεπτά, όταν η Εφές πάτησε «γκάζι», κλείνοντας το ματς με σερί 9-3 και πανηγυρίζοντας τη νίκη με 94-85.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 51-47, 72-68, 94-85