Ευρώπη

Πάτησε γκάζι στο δεύτερο μέρος και καθάρισε την Ουλμ η Εφές

Παρά τις σημαντικές απουσίες, η Εφές ξεπάστρεψε την Ουλμ (88-69) και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Μπορεί και χωρίς… Λάρκιν! Με επιβλητική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο (46-27 το επιμέρους σκορ), η Εφές καθάρισε την Ουλμ (88-69) και προκρίθηκε στον τελικό του 3ου τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Κορυφαίοι για την ομάδα του Αταμάν οι Μπομπουά (22 πόντοι, 17 εξ αυτών στο δεύτερο μέρος) και Πετρούσεφ (17 πόντοι). Από την άλλη, ξεχώρισαν οι Κλεπάις και Μπλοσομγκέιμ, που είχαν από 11 πόντους έκαστος.

Δεν αγωνίστηκαν Λάρκιν, Σιμόν, Σίνγκλετον και Πλάις για τους Τούρκους, αλλά και ο Φελίσιο για τους Γερμανούς.

Η Ουλμ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και απέκτησε μικρό προβάδισμα χάρη στις δημιουργίες και τις εκτελέσεις του Κρίστον (9-13 στο 5’). Η Εφές απάντησε με 6-0 και πέρασε μπροστά (15-13 στο 6’). Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με buzzer beater του Γκούντερ, που έδωσε βραχεία κεφαλή στην ομάδα του Λάκοβιτς (24-25).

Το σερί των Γερμανών συνεχίστηκε στις αρχές της 2ης περιόδου και τους έφερε στο +6 (24-30 στο 12’). Με τους Μίτσιτς και Πετρούσεφ να παίρνουν μπρος επιθετικά, η ομάδα του Αταμάν αντέδρασε και πέρασε μπροστά με επιμέρους σκορ 16-2 (40-32 στο 18’). Η απάντηση της Ουλμ ήρθε με σερί 10-0 (40-42), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται χωρίς… νικητή (42-42).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην 3η περίοδο, με τους παίκτες του Λάκοβιτς να μην επιτρέπουν στην Εφές να ξεφύγει (53-51 στο 25’). Με ένα σερί 9-0, οι κάτοχοι της Ευρωλίγκας εκτοξεύτηκαν στο +11 (62-51 στο 27’) κι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη τους. Οι Γερμανοί είχαν μπλοκάρει επιθετικά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε δεόντως η παρέα του Μίτσιτς, που έκλεισε το δεκάλεπτο με «αέρα» 15 πόντων (68-53).

Η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε… τυπική διαδικασία, αφού οι παίκτες του Αταμάν έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (79-57 στο 34’). Στα τελευταία λεπτά οι δύο προπονητές επιδόθηκαν σε δοκιμές προσώπων και σχημάτων, με την Εφές να φτάνει με άνεση στο ροζ φύλλο (88-69) και να σφραγίζει την πρόκρισή της στον τελικό του τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 42-42, 68-53, 88-69.

Εφές-Ουλμ 88-69