Ευρώπη

Σάρωσε την Πέτκιμσπορ με «καυτούς» Μπομπουά και Οτούρου η Εφές!

Με τους Ντάνιελ Οτούρου και Ροντρίγκ Μπομπουά να κάνουν μεγάλο ματς, η Εφές διέλυσε με σκορ 98-73 την Πέτκιμσπορ και παρέμεινε στην κορυφή του τουρκικού πρωταθλήματος.

Ασταμάτητη (και) στο πρωτάθλημα η Εφές!

Η ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς διέλυσε με σκορ 98-73 την Πέτκισπορ και έφτασε τα 7 συνεχόμενα ροζ φύλλα στην τουρκική λίγκα, παραμένοντας στην κορυφή με ρεκόρ 22-3. Πλέον, η Εφές στρέφεται στο κρισιμότατο ματς με τη Φενέρ για την Ευρωλίγκα (05/04).

Οι γηπεδούχοι... άστραψαν και βρόντηξαν στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και σκόραραν 35 πόντους ξεφεύγοντας με +18 (35-17). Το παιχνίδι, με αυτόν τον τρόπο, έλαβε τέλος από πολύ νωρίς, αφού η Πέτκιμσπορ δεν μπόρεσε ποτέ να αντιδράσει, παρόλο που η Εφές έδωσε ανάσες στο δεύτερο ημίχρονο.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Ντάνιελ Οτούρου και Ροντρίγκ Μπομπουά, που είχαν αμφότεροι 23 πόντους. 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ μέτρησε ο Ερκάν Γιλμάζ. Από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 12-13 αλλά έχουν για την ώρα θέση playoffs, 18 πόντους μέτρησε ο Ντέιβιντ Εφιανάγι.

Τα δεκάλεπτα: 35-17, 57-31, 75-54, 98-73