Ευρώπη

Άλωσε το Βελιγράδι και πέρασε στις «32» ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι με 78-70 και εξασφάλισε την πρόκριση στους «32» του EuroCup Γυναικών.

Σπουδαία νίκη, την τέταρτή του σε πέντε ματς για τον πέμπτο όμιλο του EuroCup Γυναικών, πήρε ο Ολυμπιακός με 78-70 μέσα στο Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Έτσι εξασφάλισε μαθηματικά την πρόκριση στη φάση των «32» της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκες», που την επόμενη Τετάρτη υποδέχονται την αήττητη Ναντέζντα, είχαν κορυφαίες τις Σταμολάμπρου με 17 πόντους και 5 ασίστ, Βίτολα με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, αλλά και τη Νικολοπούλου με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Σημειώνεται πως οι 32 ομάδες θα καταταγούν βάσει των επιδόσεών τους στη φάση των ομίλων και θα παίξουν στα playoffs σε διπλά ματς ως εξής: 1ος με 32ο, 2ος με 31ο, 3ος με 30 και ούτως καθεξής.

Με πολλά προβλήματα στην άμυνα, ο Ολυμπιακός είδε τον Ερυθρό Αστέρα να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με 24-18. Η δεύτερη περίοδος ανήκε, ωστόσο, ολοκληρωτικά στην ομάδα του Πειραιά. Με κορυφαίες τις Τόλφρι και Πλουφ έτρεξε ένα σερί 14-0 (29-37) και ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο +5 (34-39). Οι φιλοξενούμενες αποσπάστηκαν και με εννιά, 48-57, στα τέλη του τρίτου δεκαλέπτου, όμως τα πολλά χαμένα ριμπάουντ επέτρεψαν στις Σέρβες να πλησιάσουν στους τρεις, 59-62, περίπου επτά λεπτά πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός, πάντως, βρήκε τις απαντήσεις με Σταμολάμπρου και Βίτολα να ηγούνται επιθετικά και αποσπάστηκε σε διψήφια διαφορά «καθαρίζοντας το ματς.

Δεκάλεπτα: 24-18, 34-39, 53-59, 70-78