Ευρώπη

Έσπασε το… ρόδι κόντρα στην Εφές με οδηγό τον Σλούκα η Φενέρ!

Μετά τις φετινές ήττες σε τελικό Σούπερ Καπ και Ευρωλίγκα, η Φενέρμπαχτσε νίκησε 86-79 στην παράταση (72-72 κ.α.) την Αναντολού Εφές, για το τουρκικό πρωτάθλημα, έχοντας καθοριστικό τον Σλούκα!

Το φορτσάτο ξεκίνημα του Σλούκα στην παράταση (72-72 κ.α.) έβαλε τις βάσεις για τη νίκη (86-79) της Φενέρμπαχτσε επί της Αναντολού Εφές, για το τουρκικό πρωτάθλημα, που παράλληλα ήταν η πρώτη φετινή μετά τις ήττες σε τελικό Σούπερ Καπ και Ευρωλίγκα!

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Ομπράντοβιτς ήταν ο Κάλινιτς με 17 πόντους, με τον Σλούκα να είχε 16, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Βέσελι με 14 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισαν με νταμπλ-νταμπλ οι Μερμάν με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ και Ντάνστον με 16 πόντους και 11 «σκουπίδια».

Πολύ κλειστό ήταν από την αρχή το παιχνίδι, με τη Φενέρ όμως να είχε ένα σταθερό προβάδισμα (26-23). Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ομπράντοβιτς ξέφυγε ακόμη και στο +10 (42-32), αλλά η Εφές μάζεψε τη διαφορά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (44-40).

Περισσότερο… ξύλο είχε στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο +8 (52-44) με τον Βέσελι και τον Μπομπουά να μειώνει στο καλάθι (53-51), στο 28’. Αλλά, η Φενέρ στο τέλος διατήρησε την ψυχραιμία της και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 (57-53).

Στην τέταρτη περίοδο, η Εφές μπήκε πιο δυνατά, παίρνοντας το προβάδισμα (59-60). Η ομάδα του Ομπράντοβιτς κατάφερε να ξεφύγει ξανά (67-62), όμως οι Μπαλμπάι και Ντάνστον έφεραν ξανά τους φιλοξενούμενους στη θέση του οδηγού στο (69-70), στο 39’. Εκεί, μίλησε ο Κάλινιτς, ο οποίος με τρίποντο έκανε το 72-70 για τη Φενέρ, στα 19’’ πριν τη λήξη, με τις 2/2 βολές από τον Λάρκιν να φέρνουν το ματς στα ίσα (72-72), στα 11’’. Ωστόσο, το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, αφού ο Κάλινιτς έκανε λάθος και στη συνέχεια ο Λάρκιν αστόχησε από το κέντρο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Σλούκας πήρε τη Φενέρ από το χέρι και με δικούς του πόντους την έστειλε στο +6 (78-72). Η Εφές πλησίασε ξανά με τον Λάρκιν (81-79), με τις 2/2 βολές του Έλληνα γκαρντ να δίνουν το… μαξιλαράκι ασφαλείας (83-79) και τη νίκη να έρχεται με το τελικό 86-79.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 44-40, 57-53, 72-72 κ.α., 86-79 παρ.