Ευρώπη

Επίδειξη δύναμης από την Εφές, κέρδισε άνετα τη Φενέρ και σήκωσε το Κύπελλο Τουρκίας

Νέα κυπελλούχος Τουρκίας η Εφές, η οποία επικράτησε άνετα με 86-72 της Φενέρμπαχτσε στον μεγάλο τελικό της Προύσας.

Ντέρμπι μόνο για ένα δεκάλεπτο ήταν ο τελικός του φετινού Κυπέλλου Τουρκίας, με την Εφές να κυριαρχεί και να επικρατεί με 86-72 της Φενέρμπαχτσε στην Προύσα, κατακτώντας το 12ο Κύπελλο της ιστορίας της.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μίτσιτς (23π, 6 ασίστ), Πλάις (20 π, 8 ριμπ.), Μπομπουά (19π.) και Μοερμάν (13π, 16 ριμπ.), ενώ για τη Φενέρ ξεχώρισαν οι Μπούκερ (17π.) και Γκούντουριτς (15π.).

Αμφίρροπος ο τελικός στο ξεκίνημά του, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια και την Εφές να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο ούσα μπροστά με βραχεία κεφαλή (16-14).

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν «πάτησε το γκάζι» στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 25-13, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα δεκατεσσάρων πόντων (41-27), το οποίο έμελλε να αποδειχθεί καθοριστικό στην τελική έκβαση του τελικού. Στο δεύτερο ημίχρονο η Φενέρ προσπαθούσε να επιστρέψει, με την Εφές ωστόσο να βρίσκει συνεχώς τις απαντήσεις, κερδίζοντας τελικά με 86-72, χωρίς να απειληθεί ουσιαστικά.

Τα δεκάλεπτα: 14-16, 27-41, 49-62, 72-86