Ευρώπη

Άνετη Φενέρ, υπέταξε την Μπουγιουκτσεκμέτσε και τώρα... Ολυμπιακός

Η Φενέρμπαχτσε χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα εμπόδια νίκησε άνετα με σκορ 82-69 την Μπουγιουκτσεκμέτσε και ετοιμάζεται να φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό την ερχόμενη Τρίτη (31/1, 19:45) για την Ευρωλίγκα.

Πολύ άνετα συνέχισε το νικηφόρο σερί της στο πρωτάθλημα η Φενέρ!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με σκορ 82-69 της Μπουγιουκτσεκμέτσε, πετυχαίνοντας 6η σερί νίκη στην Τουρκία και ανεβαίνοντας στην κορυφή με ρεκόρ 15-2.

Με αυτόν τον τρόπο, ανέβασε στροφές για να υποδεχθεί την ερχόμενη Τρίτη τον Ολυμπιακό (31/1, 19:45), στην πρώτη αγωνιστική της «διαβολοβδομάδας» στην Ευρωλίγκα.

Η Φενέρ είχε τον έλεγχο από το πρώτο ημίχρονο χωρίς να ξεμακρύνει, αλλά από την τρίτη περίοδο ανέβασε ακόμα περισσότερο την απόδοσή της και καθάρισε το ματς, συνεχίζοντας την πολύ καλή της πορεία στο πρωτάθλημα και παίρνοντας ψυχολογία μετά την ήττα από τη Βιλερμπάν για την Ευρωλίγκα.

Κορυφαίοι της ομάδας της Πόλης ήταν οι Μελίχ Μαχμούτογλου με 17 πόντους και Μάρκο Γκούντουριτς με 15 πόντους, ενώ 13 πρόσθεσε ο Κάρσεν Έντουαρντς και 10 ο Τζόναθαν Μότλεϊ. Για τους ηττημένους, που έπεσαν στο 6-11 και συνεχίζουν να προβληματίζουν, 19 πόντους είχε ο Τζόρντον Κρόφορντ και άλλους 18 ο Μπριάντε Γουέμπερ.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 48-43, 63-55, 82-69