Ευρώπη

Σαρωτική Φενέρ, παρέσυρε με 109 πόντους την Τόφας!

Η Φενέρμπαχτσε έκανε μεγάλη εμφάνιση και διέλυσε 109-77 την Τόφας, έχοντας 7 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων στην αναμέτρηση.

Συνεχίζει απτόητη την τρομερή πορεία της η Φενέρ!

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έκανε «πάρτι» κόντρα στην Τόφας και τη νίκησε 109-77, παίρνοντας το 10ο συνεχόμενο ροζ φύλλο της στο πρωτάθλημα και παραμένοντας στην κορυφή, ισόβαθμη με την Εφές στο 18-3!

Η Φενέρ έδειξε από την αρχή ότι ήθελε να... ξεμπερδέψει, παίρνοντας προβάδισμα 30-13 στην πρώτη περίοδο, ενώ πρόλαβε να σκοράρει 62 πόντους στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι κατέβασαν ρυθμούς και τελικά έφτασαν στην εύκολη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σερτάτς Σανλί με 24 πόντους, ενώ 19 πόντους, 5 ριμπάουντ και 10 ασίστ μέτρησε ο πληθωρικός Γιαμ Μαντάρ. Πολύ καλή εμφάνιση με 17 πόντους και από τον Γιώργο Παπαγιάννη, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Χέιζ (11π.), Σεστίνα (10π.), Χαζέρ (10π.) και Μαχμούτογλου (10π.).

Tα δεκάλεπτα: 30-13, 62-28, 87-51, 109-77