Ευρώπη

Άνετο πέρασμα της Ρεάλ από τη Φουενλαμπράδα πριν τη διαβολοβδομάδα

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε εύκολα από την έδρα της Φουενλαμπράδα (78-102), παρέμεινε στην κορυφή με ρεκόρ 20-4 και πάει με ανεβασμένη ψυχολογία στη διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκας.

Επέστρεψε στις νίκες και πηγαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία στη διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκας η Ρεάλ Μαδρίτης. Μετά την ήττα από την Μπασκόνια στη Liga Endesa, το σύνολο του Ματέο Τσους επικράτησε 102-78 στην έδρα της Φουενλαμπράδα και διατηρήθηκε στην κορυφή του ισπανικού πρωταθλήματος, με ρεκόρ 20-4.

Οι «μερένγες» μπήκαν πολύ αποφασισμένοι στο παρκέ και προηγήθηκαν με 29-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα, με τους Μαδριλένους να είναι μπροστά στο σκορ με 50-31.

Στην τρίτη περίοδο, οι πρωταθλητές καθάρισαν το παιχνίδι και με επιμέρους σκορ 32-26 έφεραν την αναμέτρηση στο 82-57. Το τελευταίο δεκάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τη Ρεάλ να παίρνει μία άνετη νίκη με 102-78 και να πηγαίνει με ανεβασμένη ψυχολογία στη διαβολοβδομάδα της Ευρωλίγκας.

Φοβερή εμφάνιση από τον Κοζέρ με 22 πόντους για το σύνολο του Τσους Ματέο, δεν ήταν αρκετοί οι 21π. του Πίντερ στους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 13-29, 31-50, 57-82, 78-102