Ευρώπη

Συνέχισαν με νίκες Μπάγερν και Άλμπα

Μπάγερν Μονάχου και Άλμπα Βερολίνου συνέχισαν με νίκες στο γερμανικό πρωτάθλημα, αφού επικράτησαν των Μίτελντοϊτσερ και Λούντβισμπουργκ, αντίστοιχα.

Συνέχισε με νίκες στη Γερμανία η Άλμπα!

Η ομάδα του Βερολίνου πέρασε με αρκετή δυσκολία από την έδρα της Λούντβισμπουργκ με σκορ 83-77, πετυχαίνοντας την τρίτη σερί νίκη της που τη διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας, όπου ισοβαθμεί στο 21-2 με τη Βόννη.

To ματς ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος, όταν οι φιλοξενούμενοι το καθάρισαν χάρη στα «όργια» του Τζαλίν Σμιθ. Ο Αμερικανός με κροατικό διαβατήριο πέτυχε 28 πόντους, με τον Μάοντο Λο να συμβάλλει με άλλους 17 για την Άλμπα.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 38-41, 58-61, 77-83

Τα νικηφόρα αποτελέσματα διατήρησε και η Μπάγερν!

Οι Βαυαροί διέλυσαν με σκορ 87-66 τη Μίτελντοϊτσερ, παραμένοντας στην τρίτη θέση με ρεκόρ 17-6, που τους τοποθετεί αρκετά μακριά από την κορυφή.

Η Μπάγερν έκανε πολύ κακή πρώτη περίοδο όταν και βρέθηκε στο -8 (14-22), όμως στο δεύτερο ημίχρονο ειδικά διέλυσε τους φιλοξενούμενους με ένα επιμέρους σκορ 50-29, φτάνοντας τελικά στην άνετη νίκη. 27 πόντους είχε ο απίθανος Αντρέας Ομπστ, που σκόραρε 7/11 τρίποντα, ενώ 13 πόντους πρόσθεσε ο Γουίνστον και 10 ο Γουόλντεν.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 37-37, 61-51, 87-66