Ευρώπη

Ο «Ταύρος» Ματσιούλις έκανε τριπλ-νταμπλ σε ματς τοπικού πρωταθλήματος στο Κάουνας!

Στα 38 του πια ο Γιόνας Ματσιούλις απέδειξε ότι η τέχνη δεν… ξεχνιέται, κάνοντας τριπλ-νταμπλ σε ματς ερασιτεχνικού πρωταθλήματος.

Αν και αποσύρθηκε από την ενεργό δράση εδώ και δύο χρόνια, ο Γιόνας Ματσιούλις απέδειξε ότι ακόμη το… έχει! Ο 38χρονος παλαίμαχος άσος και άλλοτε των Παναθηναϊκού και ΑΕΚ Betsson BC αγωνίζεται σε τοπικό πρωτάθλημα του Κάουνας, με τη Reunion.

Η αναμέτρηση, λοιπόν, απέναντι στην GZP ο «Μάτσε» ήταν εκπληκτικός και μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη στην παράταση με σκορ 102-101.

Ο 38χρονος φόργουορντ αγωνίστηκε για 41 λεπτά, κάνοντας τριπλ-νταμπλ, αφού μέτρησε 29 πόντους (10/16β., 8/19διπ., 1/7τρ.), 12 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα και 14 κερδισμένα φάουλ, με αποτέλεσμα να συγκεντρώσει και 41 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης!