Ευρώπη

Λύγισε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ και ισοφάρισε στους τελικούς η απίθανη Γκαλίλ Γκιλμπόα

Σε ένα συγκλονιστικό ματς, η Γκαλίλ Γκιλμπόα επιβλήθηκε 81-76 της Μακάμπι Τελ Αβίβ κι έκανε το 1-1 στους τελικούς.

Παράταση στην αγωνία έδωσε η φοβερή και τρομερή Γκαλίλ Γκιλμπόα, η οποία επικράτησε 81-76 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στον 2ο τελικό και ισοφάρισε τη σειρά (1-1).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν 30-16 στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο η «ομάδα του λαού» ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε κάπως με το φινάλε του ημιχρόνου (51-40).

Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου έσφιξαν την άμυνα τους ακόμα περισσότερο στο δεύτερο μέρος και επιχείρησαν να πλησιάσουν (64-54 στο 30’).

Στην 4η περίοδο, η Γκαλίλ Γκιλμπόα βραχυκύκλωσε επιθετικά, με τη Μακάμπι να πετυχαίνει την ολική επαναφορά, αφού ισοφάρισε σε 74-74 (38’).

Παρ’ όλα αυτά, οι πρωταθλητές του 2010 έδειξαν χαρακτήρα και με ψύχραιμες επιλογές, έφτασαν στο ροζ φύλλο αγώνα (81-76). Έτσι, ο τίτλος θα κριθεί την Παρασκευή (17/6) στην έδρα της ομάδας του Σφαιρόπουλου.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Μπλάκσιρ (20 πόντοι, 10 ριμπάουντ) και Τόμασον (17 πόντοι, 10 ασίστ), ενώ για τη Μακάμπι ο Γουίλμπεκιν πέτυχε 34 πόντους (!), αλλά δεν αρκούσαν.