Ευρώπη

Η Χίμκι απέκλεισε την κάτοχο!

Με μεγάλο ματς από τους Ταϊρίς Ράις και Σεργκέι Μόνια, η Χίμκι υπέταξε 76-61 την Βαλένθια, ζευγάρωσε τις νίκες και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Eurocup, όπου θα παίξει με την Μπάνβιτ.

O Ταϊρίς Ράις είχε 18 πόντους και 10 ασίστ, ο Σεργκέι Μόνια 16 πόντους με 4/5 τρίποντα και 3 μπλοκ και η Χίμκι πήρε πανηγυρικά, με δεύτερη νίκη την πρόκριση για τα ημιτελικά του Eurocup. Από τους Ισπανούς, το πάλεψε ο Ντούμπλιεβιτς με 15 πόντους.

H πρώτη περίοδος, βρήκε τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, με το 21-20 για τους γηπεδούχους, να προδιαθέτει για μια μάχη μέχρις εσχάτων. Μάλιστα στην 2η περίοδο, η Βαλένθια έδειξε έτοιμη για όλα, όταν προηγήθηκε με 30-24 στο 14’. Όμως κάπου εκεί μίλησε η κλάση του Μόνια που σημείωσε 8 πόντους στο επιμέρους 18-6 που έκανε η ρωσική ομάδα, έδωσε αέρα έξι πόντων στην Χίμκι με 42-36 με το τέλος του ημιχρόνου.

Η 3η περίοδος ήταν αυτή που ουσιαστικά «κλείδωσε» και την πρόκριση για την Χίμκι, αφού με τρίποντο του Κόπονεν στα 3:30 πριν το τέλος της περιόδου, έφτασε την διαφορά στους 18 πόντους (59-41) για να κλείσει η διαφορά στο δεκάλεπτο αυτό, με +15 για την ρωσική ομάδα (62-47).

Δύο τρίποντα του Ταϊρίς Ράις στην εκκίνηση του τελευταίου δεκαλέπτου, έγειραν οριστικά την πλάστιγγα στην μεριά της Χίμκι με το 76-61 να έρχεται σχετικά εύκολα. Η Βαλένθια που ξεκίνησε το ματς με 4/6 τρίποντα, τελείωσε τον αγώνα με 5/26, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν 11/23.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 42-36, 62-47, 76-61

Χίμκι: Ράις 18 (3/6τρ. 10 ασίστ), Ογκουστιν, Πατέεφ 2, Κόπονεν 14 (1), Βιάλτσεφ 13 (3), Μόνια 16 (4/5τριπ. 5 ριμπ. 3 μπλοκ), Χάνεϊκατ 6 (9ριμπ.), Ντέιβις 7 (5ασίστ), Σελεκέτο

Βαλένθια: Ρίμπας 7 (1), Νέντοβιτς 12 (1), Σάτο 2, Λούτσιτς 8 (1), Ντούμπλιεβιτς 15 (7ριμπ.), Βίβες 4, Μαρτίνεθ 3(1), Λόντσαρ 5, Αγκιλάρ 1, Χαρανγκόντι 4 (1)

Διαιτητές: Μπελόσεβιτς (Σερβία), Πατέρνικο (Ιταλία), Ρομάνο (Ισραήλ)

Επιμέλεια:Κώστας Μιαούλης