Ευρώπη

Επιτέλους νίκη για Ηρακλή

Έστω και αν έχει αποκλειστεί, ο Ηρακλής πάλεψε και νίκησε σε δραματικό αγώνα 83-82 στο Ιβανώφειο τη Μόρναρ Μπαρ για την έκτη αγωνιστική του Europe Cup, παίρνοντας την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση.

Ο Ηρακλής νίκησε στα τελευταία 32΄΄με το λέι απ του Ντάγκλας 83-82 τη Μόρναρ Μπαρ στο Ιβανώφειο για την έκτη και τελευταία αγωνιστική του Europe Cup και πήρε την πρώτη του νίκη στο φινάλε των ομίλων, όντας αποκλεισμένος εδώ και καιρό από τη συνέχεια.

Το ματς ήταν ντέρμπι στη μεγαλύτερη διάρκεια του και το προβάδισμα εναλλασσόταν συνεχώς για τις δύο ομάδες, όμως στο τελευταίο λεπτό το 5-0 του «Γηραιού» του έδωσε το ροζ φύλλο.

Σε αυτό, συνετέλεσαν περισσότερο οι Σκορδίλης με 17, Ντάγκλας με 12 και Κουζέλογλου με 10 πόντους. Για τη Μόρναρ, ξεχώρισαν οι Μιχαΐλοβιτς με 20, Γέρεμιτς με 15, Σμιθ με 12 και Γκόρντιτς με 11 πόντους.

Τα τρίποντα των Μαυροβούνιων έφεραν το 2-6 για τη Μόρναρ στην αρχή της αναμέτρησης. Ο Σταμάτης έδωσε προβάδισμα στον «γηραιό» για πρώτη φορά και αυτό άρχισε να εναλλάσσεται με τις καλές επιλογές που έβρισκαν οι παίκτες της Μόρναρ στο ελληνικό καλάθι. Με σερί 6-0 με πρωταγωνιστή τον Ντάγκλας, ο Ηρακλής έφτασε στο 15-9. Η Μόρναρ με σερί 5-0 μείωσε σε 15-14. Με σερί 4-0, ο «Γηραιός» έφτασε στο 19-14 και στο 21-15 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 21-17.

Με σερί 4-0 στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ο Ηρακλής έφτασε στο 25-17, «σημαδεύοντας» τη ρακέτα των φιλοξενούμενων. Με προσωπικό 4-0 σερί, ο Μόσλεϊ μείωσε σε 25-21. Ο Σκορδίλης βοήθησε με τους πόντους του και τις ασίστ του να γίνει το 28-21. Τα συνεχόμενα τρίποντα εκατέρωθεν έφεραν το 32-32 και με τις σωστές επιλογές στις δύο ρακέτες και τα αμυντικά ριμπάουντ εκατέρωθεν το προβάδισμα άρχισε να εναλλάσσεται.

Ο Ντάγκλας πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με 5-0 σερί έφερε το 37-33 για τον Ηρακλή. Ο Μιχαΐλοβιτς με 5-0 σερί έφερε το 37-38, όμως ο Σκορδίλης πρωταγωνίστησε σε ένα επιμέρους 6-2 για το 43-40 του ημιχρόνου.

Ο Αγραβάνης με προσωπικό σερί 4-0 έφερε το 46-40 στην αρχή της τρίτης περιόδου, όμως οι Μαυροβούνιοι απάντησαν με 4-0 σερί και μείωσαν σε 46-44. Το τρίποντο του Μιχαΐλοβιτς έφερε το 48-47 για τη Μόρναρ και πλέον ο Ηρακλής διατηρούσε το +1 με +4 σε αυτό το διάστημα. Ο Γκόρντιτς ισοφάρισε σε 51-51 για τους φιλοξενούμενους, όμως ο Ηρακλής με 3-0 σερί έφερε το 54-51.

Με τον ίδιο τρόπο, η Μόρναρ ισοφάρισε ξανά και με το τρίποντο του Γέρεμιτς προηγήθηκε 57-56. Το προβάδισμα άρχισε να εναλλάσσεται και ο Σέχοβιτς έφερε το 58-61. Με τα συνεχόμενα σουτ από την περιφέρεια, το τριαντάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 64-64.

Με 4-0 στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ο Ηρακλής έφτασε στο 68-64 και τα δύο τρίποντα του Γέρεμιτς έφεραν το 69-70 για τη Μόρναρ. Ο Μιχαϊλοβιτς με προσωπικό σερί 4-0 έφερε το 69-74 για τους Μαυροβούνιους. Τα τρίποντα των Σταμάτη και Ντάγκλας μείωσαν στο -2 για τον «Γηραιό» και το τρίποντο του Παπαδάκη έφερε το 78-77. Ο Μιχαϊλοβιτς έφερε το 78-80 και ο Μόσλεϊ το 78-82. Ο Ηρακλής απάντησε με 5-0 σερί και το λέι απ του Ντάγκλας έδωσε την πρώτη νίκη 83-82 στα 32’’ στον «Γηραιό», με την αστοχία αμφοτέρων των ομάδων στο τελευταίο μισό λεπτό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 43-40, 64-64, 83-82

ΗΡΑΚΛΗΣ: Γούλριτζ 8 (2), Σταμάτης 9 (2), Σκορδίλης 17 (8/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Φίλλιος 2, Αγραβάνης 6 (1), Ντάνιελς 7, Κουζέλογλου 10 (3/5 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντάγκλας 12 (3/4 δίποντα, 6 ασίστ), Παπαδάκης 5 (1 τρίποντο, 4 ασίστ), Λιντς 7 (2/4 δίποντα)

ΜΟΡΝΑΡ ΜΠΑΡ: Μιχαΐλοβιτς 20 (6/15 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Μίτσοβιτς 5 (1), Γέρεμιτς 15 (3/7 δίποντα), Ζιβάνοβιτς, Σέχοβιτς 8 (1), Σμιθ 12 (4/7 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Γκόρντιτς 11 (5 ασίστ), Λάζιτς 3 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Μίκοβιτς, Μόσλεϊ 8 (9 ριμπάουντ)