Ευρώπη

Ξέσπασε στην Κόνιασπορ η Εφές!

Η Αναντολού Εφές έβγαλε αντίδραση στην Κόνιασπορ για τα αρνητικά αποτελέσματα στην Ευρώπη, παίρνοντας τη νίκη εκτός έδρας με σκορ 99-83.

Έβγαλε αντίδραση η Αναντολού Εφές!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν μπορεί να έχει... μπλέξει στις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις, όμως στο πρωτάθλημα συνέχισε με νίκη, αφού επικράτησε με σκορ 99-83 εκτός έδρας της Κόνιασπορ! Με αυτόν τον τρόπο, ανέβηκε στο 16-6 και την τρίτη θέση του τούρκικου πρωταθλήματος.

Μόνο για μία περίοδο κατάφερε η ομάδα του Ικονίου να είναι ανταγωνιστική (21-23), καθώς από το δεύτερο δεκάλεπτο η Αναντολού Εφές κυριάρχησε απόλυτα, φτάνοντας σε μία πολύ άνετη νίκη και παίρνοντας ψυχολογία ενόψει της δύσκολης συνέχειας στην Ευρωλίγκα.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Αμάθ Εμπαγιέ, που σκόραρε 23 πόντους με 4/7 τρίποντα. Από κοντά και ο εξαιρετικός Σέιν Λάρκιν που σημείωσε 19, ενώ 16 πρόσθεσε ο Ροντρίγκ Μπομπουά. Χαμηλά (7π.) έμεινε ο Βασίλιε Μίσιτς.

Από τους γηπεδούχους, που έπεσαν στο 6-16 και την τρίτη θέση, 28 πόντους είχε ο Ρασίντ Σουλαϊμόν, που όμως δεν έφτασε στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 34-48, 53-67, 83-99