Ευρώπη

Άνετη φιλική νίκη της Κροατίας επί της Πολωνίας

Με πολυφωνία στην επίθεση και πατώντας το… γκάζι στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Κροατία νίκησε 92-74 την Πολωνία, σε φιλικό.

Μία καταιγιστική τέταρτη περίοδος έδωσε την ευκαιρία στην Κροατία να νικήσει άνετα 92-74 την Πολωνία, σε φιλικό προετοιμασίας ενόψει των προκριματικών του παγκοσμίου Κυπέλλου του 2023.

Καλύτερη η «Χρβάτσκα» καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο πάτησε το… γκάζι και με επιμέρους σκορ 25-13 έφτασε στο εύκολο ροζ φύλλο.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Μουλαομέροβιτς ήταν οι Ζούμπτσιτς και Ντρέζνιακ με 19 πόντους ο καθένας, με τον Χεζόνια να είχε 14π., αλλά με 6 λάθη.

Από τους Πολωνούς, ξεχώρισε ο Ολέινικζακ με 14 πόντους, ενώ σε καλή κατάσταση έδειξε να ήταν ο Πονίτκα, ο οποίος είχε 10π. αλλά και αρκετό καιρό να αγωνιστεί, αφού αποχώρησε από τη Ζενίτ, μετά την εισβολή της Ρωσίας στην Ουκρανία.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 40-38, 67-61, 92-74