Ευρώπη

Επιβλήθηκε της Ραμάτ Γκαν πατώντας γκάζι στην τέταρτη περίοδο η Μακάμπι Τελ Αβίβ

Παρότι δυσκολεύτηκε για τρεις περιόδους, η Μακάμπι Τελ Αβίβ ξέφυγε στην τέταρτη και επιβλήθηκε με 92-75 της Μακάμπι Ραμάτ Γκαν, σε εξ αναβολής αναμέτρηση για το πρωτάθλημα του Ισραήλ.

Δυσκολεύτηκε για τρεις περιόδους, αλλά πάτησε γκάζι στην τέταρτη και επιβλήθηκε με 92-75 της Ραμάτ Γκαν η Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Παρά το καλό της ξεκίνημα (18-10 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου), η ομάδα του Κάτας είδε τους αντιπάλους της να βρίσκουν λύσεις και να την κοντράρουν στα ίσα μέχρι την τελευταία περίοδο, στην οποία οι γηπεδούχοι επικράτησαν με επί μέρους σκορ 24-10, παίρνοντας έτσι και τη νίκη.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μπλατ (18π, 6 ασίστ), Νίμπο (15π, 6 ριμπ), Μπόλντγουιν (14π) και Σόρκιν (14π), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Άλεξ Χάμιλτον, ο οποίος πέτυχε 25 πόντους.

Αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα για τη Μακάμπι, η οποία βελτίωσε το ρεκόρ της σε 8-3 και συνεχίζει το κυνήγι της Χάποελ Τελ Αβίβ (10-2), ενώ η Ραμάτ Γκαν έμεινε στην τρίτη θέση, με ρεκόρ 9-5.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 41-41, 68-65, 92-75