Ευρώπη

Γλίτωσε το «κάζο» και παρέμεινε κορυφή η Μακάμπι Τελ Αβίβ

Έστω και σε «θρίλερ», η Μακάμπι Τελ Αβίβ νίκησε 86-82 τη Νες Ζιόνα στο «Νόκια Αρίνα» για την 21η αγωνιστική της ισραηλινής Λίγκας και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Γλίτωσε την «αυτοκτονία» και πήρε τη νίκη με τη Νες Ζιόνα η Μακάμπι Τελ Αβίβ. Η «ομάδα του λαού» επικράτησε 86-82 την αντίπαλό της στο «Νόκια Αρίνα» για την 21η αγωνιστική του ισραηλινού πρωταθλήματος και, με ρεκόρ 18-3, παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στη δέκατη θέση με 9-13.

Οι παίκτες του Οντεντ Κάτας προηγήθηκαν 49-38 στη λήξη του ημιχρόνου, δέχτηκαν επιμέρους σκορ 9-25 στην τρίτη περίοδο, όμως αποκατέστησαν την τάξη με το δικό τους επιμέρους 28-19 στην τέταρτη.

Πρωτεργάτες σε όλα αυτά ήταν οι Μπάλντγουιν με 19, Σόρκιν, Ριβέρο, Μπλατ με 13 και Κόλσον με 12 πόντους.