Ευρώπη

Διέλυσε τη Μάλαγα και την αφήνει με το… BCL η Μούρθια

Μια εκπληκτική Μούρθια σάρωσε 101-83 στο «Μάρτιν Καρπένα» τη Μάλαγα στον δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό της Liga Endesa κι έκανε το 2-0 στη σειρά.

Έτοιμη για «σκούπα» κόντρα στη Μάλαγα είναι η Μούρθια. Η εκ των ημιφιναλίστ του BCL σάρωσε 101-83 τη νικήτρια της φετινής διοργάνωσης στο «Μάρτιν Καρπένα» στον δεύτερο μεταξύ τους ημιτελικό της Liga Endesa κι έκανε το 2-0 στη σειρά, οπότε με νίκη το ερχόμενο Σάββατο στην έδρα της θα προκριθεί στους τελικούς κόντρα σε μια εκ των Ρεάλ Μαδρίτης ή Μπαρτσελόνα.

Οι Ανδαλουσιανοί προηγήθηκαν 45-44 στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο η Μούρθια έκανε ένα επιμέρους σκορ 30-16 κι απέκτησε το διψήφιο προβάδισμα.

Κορυφαίος για τη Μούρθια ήταν ο Kούρουκς με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ενώ για τη Μάλαγα ξεχώρισε ο Ντίαθ με 15 πόντους, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.