Ευρώπη

«Απόδραση» από τη Μανίσα για την Εφές

Με καλή άμυνα στην τέταρτη περίοδο και ένα καθοριστικό σερί 5-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Εφές νίκησε δύσκολα 81-76 στην έδρα της Μανίσα.

Διά… πυρός και σιδήρου η Εφές!

Οι πρωταθλητές Τουρκίας τα βρήκα σκούρα στην έδρα της Μανίσα, αλλά με ένα καλό τέταρτο δεκάλεπτο, επικράτησαν 81-76.

Στα 35’’ πριν από τη λήξη, ο Ελάιτζα Μπράιαντ πέτυχε ένα πολύ κρίσιμο τρίποντο για το +3 (76-79) της ομάδας της του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς, με τον Φατς Ράσελ να κάνει λάθος στην επόμενη επίθεση και τον Γουίλις να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Στο 21-3 η Εφές, η οποία παραμένει στην πρώτη θέση. Κορυφαίος ήταν ο Γουίλ Κλάιμπερν με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ άλλους 16π. πρόσθεσε ο Ντέρεκ Γουίλις.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Εμάνουελ Τέρι με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 44-43, 62-61, 76-81