Ευρώπη

Σοβαρεύτηκε και γλίτωσε το κάζο η Ζαλγκίρις

Με ένα καταιγιστικό τέταρτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις ανέτρεψε το -12 και νίκησε 73-69 την ουραγό Μαζεϊκιάι.

Πολύ σκούρα τα βρήκε από τη Μαζεϊκιάι η Ζαλγκίρις.

Η ομάδα του Κάουνας έκλεισε την τρίτη περίοδο στο -12, ωστόσο με μία καταιγιστική τέταρτη έκανε την ανατροπή και νίκησε 73-69 την ουραγό, για το 4/4 στο πρωτάθλημα.

Συγκεκριμένα, οι παίκτες του Μακσβίτις μπήκαν με σερί 12-0 για την ισοφάριση (57-57), κλείνοντας το τέταρτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 28-12.

Κορυφαίος για τη Ζαλγκίρις ήταν ο Κίναν Έβανς με 18 πόντους, ενώ άλλους 15π. πρόσθεσε ο Εντγκάρας Ουλάνοβας.

Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και του Άρη, Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους, με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 43-35, 57-45, 69-73