Ευρώπη

Τα έβαζε από παντού και διέλυσε τη Μιτελντόιτσερ η «καυτή» Μπάγερν!

H Mπάγερν Μονάχου ήταν ασταμάτητη επιθετικά και διέλυσε με σκορ 116-86 τη Μιτελντόιτσερ, έχοντας τους πάντες σε εξαιρετική μέρα και 17/31 τρίποντα!

Σαρωτική Μπάγερν με μια εμφάνιση που θύμισε ΝΒΑ!

Οι Βαυαροί σκόρπισαν με σκορ 116-86 τη Μιτελντόιτσερ και πήραν 10ο σερί ροζ φύλλο στο γερμανικό πρωτάθλημα, παραμένοντας δεύτεροι με ρεκόρ 15-3. Οι γηπεδούχοι, από την άλλη, έπεσαν στο 6-14 και ακόμη κινδυνεύουν.

Η Μπάγερν έδειξε από την αρχή πως είχε... άγριες διαθέσεις και ολοκλήρωσε το ματς με 30/42 δίποντα και 17/31 τρίποντα. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε περισσότερους πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο (89), από αυτούς με τους οποίους ολοκλήρωσε το ματς η Μιτελντόιτσερ (86).

Κορυφαίος των νικητών με 25 πόντους και 8/12 τρίποντα ήταν ο Αντρέας Ομπστ, ενώ 20 πόντους πέτυχε ο Κάρσεν Έντουαρντς, 16 ο Άιζακ Μπόνγκα και από 13 οι Νιλς Γκιφάι και Ντάνκο Μπράνκοβιτς.

Στο άλλο ματς της ημέρας, νίκη πήρε και η Άλμπα Βερολίνου, η οποία χάρη σε ένα ξέσπασμα στο τέλος νίκησε τη Βέκτα με σκορ 98-89. Οι νικητές, που είχαν για κορυφαίο τον Ματέο Σπανιόλο με 16 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 32-24 στην τέταρτη περίοδο, όταν και καθάρισαν τη νίκη. Κάπως έτσι, ανέβηκαν στο 12-5 παραμένοντας στην τρίτη θέση.