Ευρώπη

Διέλυσε την Μπλουά και συνέχισε τις «υψηλές πτήσεις» η Μονακό

H Mονακό χωρίς καμία δυσκολία νίκησε εντός έδρας την Μπλουά με σκορ 88-70, παραμένοντας στη δεύτερη θέση του γαλλικού πρωταθλήματος.

Συνεχίζει τις εντυπωσιακές εμφανίσεις η Μονακό!

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς χωρίς να συναντήσει κανένα εμπόδιο διέλυσε με σκορ 88-70 την Μπλουά, και παρέμεινε στη δεύτερη θέση του πρωταθλήματος (9-2) κυνηγώντας την Μετροπολιτάν, που βρίσκεται στην κορυφή.

Η Μονακό πήρε από την πρώτη περίοδο κεφάλι στο σκορ, επέκτεινε το προβάδισμα της μέχρι το ημίχρονο (53-35), και στη συνέχεια «έσβησε τις μηχανές» και πήρε μια χαλαρή νίκη απέναντι στην Μπλουά, που έπεσε στο 5-6 και βρέθηκε εκτός οκτάδας.

Aπό τους νικητές ξεχώρισε ο Έλι Οκόμπο, που είχε 16 πόντους, ενώ άλλους 12 πρόσθεσε ο Μάθιου Στράζελ και 11 ο Τζάρον Μπλόσομγκεϊμ. Χαμηλά έμεινε, αντίθετα, ο Μάικ Τζέιμς, που είχε μόλις 2 πόντους, έδωσε όμως 8 ασίστ.

Για την ηττηθείσα Μπλουά, κορυφαίος ήταν ο Κεάντρε Κουκ με 16 πόντους, ενώ νταμπλ-νταμπλ με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ κατέγραψε ο Αμαντού Σόου.

Τα δεκαλεπτα: 23-15, 53-35, 73-55, 88-70