Ευρώπη

«Σφαλιάρα» και για την Μπαρτσελόνα από την απίθανη Μούρθια!

Μετά τη Ρεάλ, «σφαλιάρα» δέχθηκε και η Μπαρτσελόνα, καθώς ηττήθηκε 82-73 στη Μούρθια από την ομώνυμη ομάδα!

Μία αξέχαστη ημέρα στο ισπανικό πρωτάθλημα έκλεισε με ακόμη μία «βόμβα»! Μετά τη Ρεάλ, που ηττήθηκε εντός έδρας από την απίθανη Γρανάδα το μεσημέρι, «σφαλιάρα» δέχθηκε και η Μπαρτσελόνα, καθώς έχασε στη Μούρθια από την ομώνυμη ομάδα με σκορ 82-73!

Ο Ντίλαν Ένις σημείωσε 19 πόντους και πέντε ασίστ για τη θριαμβεύτρια Μούρθια, ο Σιμόν Μπιργκάντερ πρόσθεσε 15 πόντους συν οκτώ ριμπάουντ και ο Ροντιόνις Κούρουκς είχε 12 πόντους. Ο Λετονός φόργουορντ σκόραρε επίσης έξι σερί πόντους, που έφεραν τους γηπεδούχους στο 76-72, 1:09 πριν το τέλος του αγώνα για τη 10η αγωνιστική της ACB.

Στη συνέχεια, ο Μπιργκάντερ πρόσθεσε τέσσερις δικούς του αναπάντητους πόντους, για να εξασφαλίσει τη νίκη για τη Μούρθια.

Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ πέτυχε 15 πόντους για την Μπαρτσελόνα, που προηγούνταν στο μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου ημιχρόνου, μέχρι τα δύο τελευταία λεπτά!