Ευρώπη

«Λύγισε» στη Μούρθια η… μισή Ρεάλ σε ματς ροντέο!

Έπειτα από ένα πολύ επεισοδιακό ματς, όπου η… μισή Ρεάλ επέστρεψε από το -15, η Μούρθια στο τέλος την υποχρέωσε στην ήττα με σκορ 73-61!

Βρήκε τον… μάστορά της η Ρεάλ Μαδρίτης!

Παρά το γεγονός ότι η «βασίλισσα» επέστρεψε από διψήφια διαφορά η Μούρθια διατήρησε την ψυχραιμία της στα τελευταία λεπτά και πήρε τη νίκη με σκορ 73-61!

Καλύτερη για 22 λεπτά η ομάδα του Σίτο Αλόνσο, ξεφεύγοντας στο +15 (44-29), με τους Μαδριλένους να απαντούν με επιμέρους σκορ 2-17, για την ισοφάριση (46-46), στο 28’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και κρίθηκε στα δευτερόλεπτα.

Με το σκορ στο 61-61 ο Ντεκ αστόχησε και ο Κούρουκς έκανε το 63-61, στα 36,7’’ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση έκανε λάθος ο Καμπάτσο και στη συνέχεια ακολούθησαν πολλά νεύρα από τους παίκτες του Τσους Ματέο, με τους διαιτητές να τους μοιράζουν… αβέρτα τεχνικές ποινές και το σκορ να διαμορφώνεται στο 73-61, με σερί βολές του Χάκανσον!

Αυτή, ήταν μόλις η δεύτερη ήττα στο πρωτάθλημα για τη Ρεάλ, η οποία υποχώρησε στο 16-2, ενώ η Μούρθια ανέβηκε στο 11-7.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ένις με 18 πόντους.

Από την άλλη, η «βασίλισσα» έπαιξε δίχως τους Ταβάρες, Πουαριέ, Μούσα, Γιουλ, Ρούντι. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Καμπάτσο με 15π., ενώ από 14π. είχαν οι Γιαμπουσέλι και Κοζέρ.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-26, 52-51, 73-61