Ευρώπη

Έσπασε το… ρόδι με την Μπάγερν η Άλμπα!

Με εξαιρετική άμυνα στα τελευταία δύο λεπτά του ντέρμπι, η Άλμπα Βερολίνου επικράτησε 83-78 της Μπάγερν, μέσα στο Μόναχο!

Επιτέλους… νίκη για την Άλμπα φέτος κόντρα στην Μπάγερν!

Με «όπλο» την άμυνά τους στα τελευταία δύο λεπτά, οι πρωταθλητές έκαναν σερί 6-0 και επικράτησαν 83-78, μέσα στο Μόναχο!

Ουσιαστικά το ροζ φύλλο αυτό δεν αλλάζει κάτι, καθώς οι Βερολινέζοι είναι και μαθητικά πρώτοι, ενώ οι Βαυαροί αντίστοιχα τρίτοι, στην κανονική περίοδο της λίγκας. Ωστόσο, αυτή ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας του Γκονθάλεθ φέτος, καθώς είχε χάσει τόσο στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, αλλά και στα δύο ματς στην Ευρωλίγκα.

Στο μεταξύ, οι άνθρωποι της Μπάγερν στερήθηκαν τον Αντρέα Τρινκιέρι από τον πάγκο τους, καθώς ο Ιταλός κόουτς αποχώρησε λόγω αδιαθεσίας.

Κορυφαίος της Άλμπα ήταν ο Σμιθ με 24 πόντους και 5/7 τρίποντα, με τον Ζούσμαν να είχε άλλους 17π. και τον Λο να προσθέτει 12π.

Από την Μπάγερν, ξεχώρισαν οι Ομπστ και Ραντόσεβιτς με 15π. και 14π. αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 34-41, 56-58, 78-83