Ευρώπη

«Ποδαρικό» με το… ζόρι για την Μπαρτσελόνα!

Με αρκετά… ζόρια ξεκίνησε στο φετινό πρωτάθλημα η Μπαρτσελόνα, νικώντας δύσκολα 85-78 τη Μούρθια, στην πρεμιέρα.

Με εμφανή τα… σημάδια της από την ήττα στον τελικό του Σούπερ Καπ από τη Ρεάλ Μαδρίτης, η Μπαρτσελόνα «τρόμαξε» να νικήσει 85-78 τη Μούρθια, στην πρεμιέρα του φετινού πρωταθλήματος.

Οι «μπλαουγκράνα» έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +14 (42-28), αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα τρομερό comeback στην τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 16-30, μένοντας στο παιχνίδι μέχρι τα τελευταία λεπτά.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιασικεβίτσιους ήταν οι Μίροτιτς και Χίγκινς με 18 πόντους ο καθένας, ενώ άλλους 17π. είχε Ντέιβις. Ο Καλάθης αγωνίστηκε για 27:32’’, έχοντας 9 πόντους, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Από τους φιλοξενούμενους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τέιλορ με 18 πόντους, ενώ ο Κώστας Βασιλειάδης αγωνίστηκε για μόλις 15’’, έχοντας μία άστοχη προσπάθεια έξω από τα 6,75μ.

Τα δεκάλεπτα: 26-14, 42-28, 58-58, 85-78